X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Filmowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość i "Las". Rozmowa z Andrzejem Chyrą

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:10
– Dziś przeszłość łączy się z teraźniejszością i przeszłością. Przyszłość to wyczekiwana i zapowiadana na jesień tego roku premiera filmu "Las", w reżyserii Joanny Zastróżnej. Wiele wskazuje na to, że ten jeden z najdłużej realizowanych polskich filmów może okazać się wydarzeniem sezonu. Porozmawiamy o nim z osobą, która do tej pory widziała najwięcej, montażystką Sandrą Ksepką. Nie zabraknie też przeszłości, czyli wspomnień Andrzeja Chyry, odtwórcy jednej z głównych ról, z planu filmowego – zaprosił na audycję Ryszard Jaźwiński. 
Andrzej Chyra
Andrzej ChyraFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

 Premiera "Lasu" to moment oczekiwany od kilku lat. Mam nadzieję, że spełnią się przewidywania, że ukazanie się produkcji na ekranach będzie prawdziwym wydarzeniem. Powodów, aby tak mogło się stać, jest kilka. Po pierwsze reżyserka, artystka sztuk wizualnych, Joanna Zadrożna, która do współpracy zaprosiła wielu polskich aktorów i artystów. Po drugie to, że film powstawał w szczególny sposób. Twórcy zbierali pieniądze na to, by móc kontynuować pracę, m.in. organizując licytacje prac znanych i cenionych artystów. Jedną z nich prowadził mój gość, Andrzej Chyra   zapowiedział Ryszard Jaźwiński. 

Posłuchaj
49:38 2021_05_15 16_07_44_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 W oczekiwaniu na premirę. "Las" Joanny Zastróżnej (Trójkowo, filmowo)

 

Niecodzienna produkcja 

–  "Las" to film, który był kręcony w wielu szczególnych miejscach. Jednym z nich były ogródki działkowe w Sopocie. Na planie filmu byłem raz i po namyśle przyznaję, że dziś sam pewnie bym tam nie trafił. To właśnie tam rozmawiałem z Andrzejem Chyrą – powiedział prowadzący "Trójkowo, filmowo". 

film ekipa filmowa produckja Shutterstock 1200.jpg
Nietypowe role w nietypowym filmie. "Las" Joanny Zastróżnej

 Ta historia nie ma ochoty być bardzo złożona. Ma swoją dynamikę, której nie do końca rozumiem, ale chętnie się jej poddaję. To impresje Asi Zastróżnej. My się im poddajemy. Nie wiem, czy to dzieło genialne, ale wiem, że ma w sobie jakąś dezynwolturę, która czasami jest potrzebna, by wyjść poza standardy kina. To fantazja, wyobraźnia i wrażliwość – mówił aktor. – Wszystkie te cechy wskazują na pewien dystans i to, że jest to produkcja, która balansuje między sztuką a filmem. Na pewno nie jest to próba zrobienia obrazu, który wpisuje się w znane nam kategorie – dodał. 

Każdy szczegół

Las Eryk Lubos Andrzej Chyra 280.jpg
Abstrakcyjna podróż przez "Las" Joanny Zastróżnej

– Aśka prowadzi grę surrealną. Zaburza porządki. W filmie nie chodzi to, żeby coś do siebie pasowało. To gra wolnych skojarzeń, która być może wywoła podobną u osób, które będą oglądać ten film. Myślę, że w przypadku "Lasu" zadawanie pytań, które normalnie zadaje się w filmach, czasem po prostu nie ma sensu – stwierdził Andrzej Chyra. 

– Ten film nie ma mocnego finansowania. Doskakujemy i robimy go po dniu, jak tylko się da. Dzięki niemu mieliśmy fantastyczny wyjazd na Teneryfę, na jeden z wulkanów. Perspektywa była tam bardzo mistyczna. Zupełnie inna przestrzeń i natura. Na tym chyba właśnie polega urok tego filmu. Jest eklektyczny, więc przemieszczamy się w nim z wulkanu do ogródków działkowych, a potem do lasu i moskiewskiego metra. To taka gra. Zderzenie ze sobą kompletnie różnych obrazów. Być może ten film pozwoli pokazać, że nie trzeba być szalenie konsekwentnym i wystarczy jedynie wyjść poza standardową formułę – podsumował Andrzej Chyra, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Las".

Ponadto w programie:

  • Rozmowa z Sandrą Ksepką, montażystką filmu "Las" w reżyserii Joanny Zastróżnej, artystki sztuk wizualnych
  • Filmy w sieci – majowe premiery i przeglądy filmów online
  • Nowości kinowe. Czy produkcje wracają na wielkie ekrany? Na które seanse warto się wybrać? 
  • Piosenki z filmów i muzyka filmowa

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 16.07


zch

Czytaj także

Andrzej Chyra: ten film ma w sobie ekstrawagancję

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 10:40
– Gdy zobaczyłem pierwszą wersję scenariusza "Lasu" wydawał się niestandardowy, wymykający się wszelkim regułom. Zastanawiałem się, co moze z tego wyniknąć – mówi Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń