X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kto z Orłem, a kto ze statuetką Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 17:15
W tym tygodniu poznaliśmy listę nominowanych do 23 edycji Polskich Nagród Filmowych – Orły. Jest kilka niespodzianek, ale czy równie zaskakujące będą ostateczne werdykty? W poniedziałek, 26 kwietnia, rozpocznie się wybór laureatów. Kto zostanie nagrodzony, przekonamy się dopiero na przełomie maja i czerwca. Wcześniej, 20 maja, zostanie uroczyście ogłoszone nazwisko laureata Nagrody Specjalnej "za osiągnięcia życia".
Polskie Nagrody Filmowe Orły
Polskie Nagrody Filmowe OrłyFoto: pnf.pl/dla-prasy

Elegia dla bidoków.jpg
Niezwykły przypadek Glenn Close

W tym roku na liście produkcji kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły znalazło się ponad 130 produkcji: 31 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali. Z powodu pandemii Polska Akademia Filmowa zmieniła reguły kwalifikowania do konkursu i przyznawania swoich nagród. Wydłużono kwalifikowanie zgłaszanych produkcji o dwa miesiące, do końca lutego. Po raz pierwszy też w ponad 20-letniej historii Orłów do konkursu dopuszczono również te produkcje, które w czasie zamknięcia kin przez przynajmniej tydzień były dystrybuowane na platformach VOD.


Posłuchaj
48:21 2021_04_24 16_08_06_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Oscary, Orły, Złote Taśmy... (Trójkowo, filmowo)

Pewnym wyznacznikiem, kto może zdobyć Orła, jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: filmy, które tam wygrały są uznawana za faworytów. Jednak możliwości wygrania w Polskich Nagrodach Filmowych jest oczywiście więcej, gdyż są przyznawane w aż 20 kategoriach.

W tym roku absolutnym rekordzistą i faworytem w wyścigu o statuetkę Orła jest "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka, która otrzymała aż 15 nominacji! Tymczasem z Gdyni wyjechała tylko z dwoma nagrodami: za debiut reżyserski i główną rolę męską (Piotr Trojan).

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy – Zwiastun PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska


Kolejnym docenionym przez Polską Akademię Filmową filmem jest "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, która jest nominowana w 12 kategoriach. Po 10 nominacji dostały czeski kandydat do Oscara zrealizowany w koprodukcji z Polską, czyli "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego.

Zdobywca Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni, animowany "Zabij to i wyjedź stąd" Mariusza Wilczyńskiego, ma osiem nominacji, o jedną mniej polski kandydat do Oscara "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, a po pięć nominacji otrzymały "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej i "Zieja" Roberta Glińskiego.

Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020) zwiastun PL/YouTube GutekFilm


Tak się złożyło, że w najbardziej prestiżowej kategorii "Najlepszy film" powalczy te pięć filmów, które uzyskało najwięcej nominacji: "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, "Szarlatan" Agnieszki Holland, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego oraz "Zabij to i wyjedź stąd" Mariusza Wilczyńskiego.

Sporym zaskoczeniem jest natomiast fakt, że nominacji w tej kategorii nie dostał polski kandydat do Oscara, czyli "Śniegu już nigdy nie będzie". Co więcej, twórcy tego filmu, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, nie znaleźli się również wśród nominowanych w kategorii "Najlepszy reżyser".

Sala samobójców. Hejter – oficjalny zwiastun filmu/YouTube KinoSwiatPL

W programie także

  • Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscary 2021 – przypomnienie najważniejszych nominowanych, zapowiedź niedzielnej ceremonii;
  • Złote Taśmy 2021, Nagrody Koła Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich: laureaci – filmy zagraniczne, pierwsza część rozmowy z Barbarą Hollender, krytykiem filmowym i przewodniczącą Koła;
  • Przegląd Filmów Oscarowych (w sieci) – rozmowa z Marleną Gabryszewską, prezesem Stowarzyszenia Kin Studyjnych;
  • K-animation: festiwal najlepszych koreańskich animacji (online, do 25.04) – aktualne wydarzenia filmowe, rozmowa z Joanną Łapińską autorką programu;
  • piosenki nominowane do Oscara 2021, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.04.2021
Godzina emisji: 16.08

pr

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Własne śmieci" z nagrodą na SXSW

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:55
Festiwal Filmowy South by Southwest (SXSW) w Austin w Teksasie gościł w ostatnich latach postaci tego formatu jak Barack Obama, Elon Musk, Bruce Springsteen czy Lady Gaga. W tegorocznej, niedawno zakończonej wirtualnej edycji mieliśmy na nim i polską reprezentację. Wśród laureatów znalazła się reżyserka Daria Kopiec, autorka animacji "Własne śmieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowo, muzycznie i świątecznie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 18:15
Obecnie kina, podobnie jak inne instytucje kulturalne, są z powodu pandemii zamknięte. Dlatego wszelkiego rodzaju wydarzenia filmowe – premiery, pokazy, festiwale – przeniosły się do sieci. I właśnie o jedynym festiwalu, który odbywa się także podczas świąt wielkanocnych, w "Trójkowo, filmowo" rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy dla smakoszy kina azjatyckiego. Platforma kinowa jest już dostępna w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:55
Prawdziwa gratka dla fanów kina azjatyckiego. "Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków" na trwałe zagościł w przestrzeni internetowej. Wiele tytułów dostępnych będzie dla użytkowników przez cały rok. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie przewidzieli organizatorzy.
rozwiń zwiń