X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Berlinale. Potwierdzenie klasy rumuńskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 19:00
W stolicy Niemiec ogłoszono listę zwycięzców głównego konkursu 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Tym razem statuetka Złotego Niedźwiedzia powędruje do Rumunii. Z powodu pandemii tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części.
Rumuński reżyser Radu Jude
Rumuński reżyser Radu JudeFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Najbardziej pożądaną statuetkę otrzymał rumuński film "Bad Luck Banging or Loony Porn". Złotym Niedźwiedziem nagrodzony został obraz, który nosi wszelkie podstawowe cechy dzieła artystycznego  oświadczyło jury na końcu pierwszej z dwóch tegorocznych odsłon Berlinale. Media piszą o "przenikliwej satyrze, bezlitośnie obnażającej bigoterię dzisiejszych społeczeństw". 


Posłuchaj
51:07 2021_03_06 18_07_03_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Berlinale. Podsumowanie pierwszej części festiwalu (Trójkowo, filmowo)

 

 To nie jest niespodzianka. Od samego początku, kiedy odbył się wirtualny pokaz tego filmu, jego reżyser Radu Jude był wymieniany jako jeden z największych faworytów do triumfu. To też kolejne potwierdzenie faktu, że rumuńska kinematografia jest dziś jedną z najciekawszych, o ile nie najciekawszą spośród wszystkich europejskich kinematografii  mówi krytyk filmowy Kuba Armata.

Gość Ryszarda Jaźwińskiego podkreśla, że "to pierwszy film, który w tak bezpośredni sposób odnosi się do doświadczenia lockdownu".  Bohaterowie noszą maseczki, starają się zachować społeczny dystans. Mamy tu sceny, w których są oni wyraźnie podenerwowaniu, wykazują się brakiem cierpliwości, a to skutki, które za sprawą pandemii odczuwa każdy z nas  dodaje krytyk. 


Kadr z filmu "Bad Luck Banging or Loony Porn" Kadr z filmu "Bad Luck Banging or Loony Porn" (mat. prasowe)

Jedną z laureatek Srebrnych Niedźwiedzi za najlepszą rolę pierwszoplanową jest Niemka Maren Eggert, która w melancholijnej komedii "Ich bin Dein Mensch" wcieliła się w rolę badaczki, spędzającej trzy tygodnie z robotem, zaprogramowanym według jej potrzeb. Wielka Nagroda Jury powędrowała z kolei do japońskiego reżysera Ryusuke Hamaguchiego za film "Wheel of Fortune and Fantasy", określany mianem "ody do kobiet". Polskim akcentem była pozakonkursowa prezentacja projektu Jana Komasy "Słońca blask".

Wheel of Fortune and Fantasy | Official Trailer | Berlinale 2021 / Berlinale - Berlin International Film Festival

W tym roku z powodu pandemii festiwal Berlinale został rozdzielony na dwie części. Pierwsza była przeznaczona wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i wąskiej grupy dziennikarzy. Uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody, odbędzie się w czerwcu.

Ponadto w audycji:

  • premiera polska – animacja: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego – wypowiedzi twórców;
  • Złote Globy 2021: podsumowanie, najważniejsi laureaci;
  • spotkanie z aktorem Mateuszem Grydlikiem z okazji światowej premiery "Misji Ulji Funk", konkursowego filmu tegorocznego Berlinale;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor audycji: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 6.03.2021
Godzina emisji: 18.07

IAR/mk

Czytaj także

Eksperymentalna ekranizacja "Maski" Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 19:15
Rok 2021 jest Rokiem Stanisława Lema, co znajduje wyraz także w twórczości filmowej. Niedawno rozmawialiśmy o "Pokoju" Krzysztofa Jankowskiego (adaptacja "Podróży siódmej" z "Dzienników gwiazdowych"), teraz w sieci pojawia się "Maska" wg opowiadania o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość też radość. Jane Fonda o "Pozycji obowiązkowej"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 19:00
78. rozdanie Złotych Globów czeka nas pod koniec lutego, ale już jedno jest pewne – honorową statuetkę, czyli Nagrodę Cecila B. de Mille'a odbierze Jane Fonda. Aktorka, producentka, pisarka i aktywistka opowiedziała w Trójce o najnowszym kinowym filmie ze swoim udziałem. Komedię romantyczną "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa Holdermana już można oglądać w sieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaje oczami bezimiennych. "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 19:00
Dla zachodnich alpinistów sięgająca niemal 8000 metrów Kumbhakarna to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. O zderzeniu tych dwóch kultur opowiada pełnometrażowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej "Ściana cieni", który miał swoją światową premierę 26 lutego.
rozwiń zwiń