X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Himalaje oczami bezimiennych. "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 19:00
Dla zachodnich alpinistów sięgająca niemal 8000 metrów Kumbhakarna to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. O zderzeniu tych dwóch kultur opowiada pełnometrażowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej "Ściana cieni", który miał swoją światową premierę 26 lutego.
Kadr z filmu Ściana cieni w reżyserii Elizy Kubarskiej
Kadr z filmu "Ściana cieni" w reżyserii Elizy KubarskiejFoto: mat. promocyjne

lem rok lema plakat 1200.png
"Widziałem przyszłość" – Rok Stanisława Lema. Wydarzenia obchodzone są na całym świecie

Niepiśmienny Nada decyduje się na udział w wyprawie na Kumbhakarnę. Od 20 lat ryzykuje życie jako tragarz wysokościowy, zawieszając liny na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna – kilkunastoletniego Dawy – i w ten sposób uchronić go przed niebezpieczną pracą himalajskiego tragarza. Jednak udział w wyprawie na świętą górę oznacza złamanie tabu… Alpiniści, którzy zamierzają zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę Kumbhakarny to wybitny polski wspinacz Marcin Tomaszewski oraz dwukrotni zdobywcy alpinistycznego Oskara (Złoty Czekan) – Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow z Rosji. Załamanie pogody i zagrażające wspinaczom lawiny to tylko początek narastających trudności. 


Posłuchaj
50:26 2021_02_27 18_07_15_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Ściana cieni" – zderzenie kultur u podnóża świętej góry. Rozmowa z Elizą Kubarską (Trójkowo, filmowo)

 

– Dobre kilka lat temu odkryłam: jak to jest, że te wszystkie historie o wielkich wyprawach himalajskich, które słyszymy, są to historie opowiadane tylko i wyłącznie z punktu widzenia przybyszy? Odniosłam wrażenie, że tak naprawdę nikt nigdy nie zapytał, co o tych wyprawach myślą lokalni górale, czyli Szerpowie, którzy od prawie 100 lat asystują tym wyprawom. Było tak, jakby byli bezimienni, jakby cały czas byli gdzieś chowani w tle i to bardzo mnie zaciekawiło. Po to powstał pomysł na film, żeby opowiedzieć o wyprawie, ale z ich punktu widzenia – opowiadała Eliza Kubarska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Kadr z filmu "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej Foto: mat. promocyjne Kadr z filmu "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej Foto: mat. promocyjne

Reżyserka, rozpoczynając prace nad filmem w 2016 roku, nie mogła wiedzieć, że kilka lat później, w styczniu 2021 roku K2 zostanie po raz pierwszy zdobyte zimą przez ekipę składającą się z dziesięciu Nepalczyków, w tym dziewięciu Szerpów. Nadaje to dokumentowi Kubarskiej dodatkowe znaczenie. 

– Myślę, że wstrzeliliśmy się w moment, kiedy w świadomości Szerpów coś zaczęło się zmieniać. To zaczęło się w roku 2014, kiedy Szerpowie szli, żeby wytyczyć drogę dla późniejszych klientów, którzy rokrocznie zdobywają Everest i kiedy zdarzyła się wielka tragedia. Od tamtych wydarzeń zaczęli coraz więcej rozumieć, zaczęła budzić się w nich frustracja. Zaczęli odkrywać, że ludzie, których wprowadzają na szczyt, w większości nie są wspinaczami, a po powrocie do swoich krajów stają się bohaterami, natomiast w życiu Szerpów nie zmienia się zupełnie nic. Mój bohater Nada jest na to przykładem – mówiła Eliza Kubarska.

Ściana cieni zwiastun PL/krkino.pl

W audycji ponadto:

  • spotkanie z Maciejem Zabojszczem, szefem Festiwalu Wiosna Filmów i dystrybutorem kina artystycznego w Polsce, rozmowa o jubileuszu Aurora Films, zorganizowanym z tej okazji dużym przeglądzie filmowym online oraz planach na najbliższą przyszłość;
  • Rok Lema – premiera w sieci: "Pokój" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego – rozmowa z Wojciechem Solarzem, odtwórcą głównej roli w filmie;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor audycji: Ryszard Jaźwiński
Goście: Eliza Kubarska (twórczyni filmy "Ściana cieni"), Maciej Zabojszcz (szef Festiwalu Wiosna Filmów, dystrybutor kina artystycznego w Polsce), Wojciech Solarz (aktor, odtwórca głównej roli w filmie "Pokój" Krzysztofa Jankowskiego)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 18.07

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Eksperymentalna ekranizacja "Maski" Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 19:15
Rok 2021 jest Rokiem Stanisława Lema, co znajduje wyraz także w twórczości filmowej. Niedawno rozmawialiśmy o "Pokoju" Krzysztofa Jankowskiego (adaptacja "Podróży siódmej" z "Dzienników gwiazdowych"), teraz w sieci pojawia się "Maska" wg opowiadania o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość też radość. Jane Fonda o "Pozycji obowiązkowej"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 19:00
78. rozdanie Złotych Globów czeka nas pod koniec lutego, ale już jedno jest pewne – honorową statuetkę, czyli Nagrodę Cecila B. de Mille'a odbierze Jane Fonda. Aktorka, producentka, pisarka i aktywistka opowiedziała w Trójce o najnowszym kinowym filmie ze swoim udziałem. Komedię romantyczną "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa Holdermana już można oglądać w sieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Glob: nominacje, faworyci, zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 17:15
To nie było zwykłe wydanie tej audycji: Ryszard Jaźwiński zaczął je od krótkiego wspomnienia o Krzysztofie Kowalewskim, który zmarł w sobotę 6 lutego w wieku 83 lat. Przypomniał również fragment kultowego cyklu "Kocham pana, panie Sułku".
rozwiń zwiń