X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chłopi" bez polskiego bagażu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 17:15
Trwają prace nad filmową adaptacją "Chłopów", nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta. Premiera filmu jest przewidziana dopiero w roku 2022, gdyż technika realizacji jest pracochłonna: właściwie identyczna, jak ta, którą zastosowano w głośnym, nominowanym do Oscara filmie "Twój Vincent".
Kamila Urzędowska jako Jagna w Chłopach w reż. Doroty Kobieli
Kamila Urzędowska jako Jagna w "Chłopach" w reż. Doroty KobieliFoto: BreakThru Films mat. prasowe

"Chłopi" to kolejny projekt Doroty Kobieli, reżyserki "Twojego Vincenta". Tamten film opowiadał o zagadce śmierci słynnego malarza i był zrealizowany techniką łączoną. Najpierw był kręcony film aktorski, a potem, klatka po klatce, malowany w stylu impresjonistycznym. Efekt był imponujący. Teraz będzie podobnie, jednak zostanie wykorzystany inny styl malarstwa: Młoda Polska.


Posłuchaj
48:05 2021_01_09 16_08_29_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Sean Babbitt o "Chłopach" (Trójkowo, filmowo/Trójka)

 


shutterstock kino film 1200 .jpg
Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

- Nie mam bagażu, który mają Polacy: wy musieliście przeczytać "Chłopów" w młodym wieku, kiedy można nie być przygotowanym na taką lekturę. Ja poznałem tę powieść dopiero jako dorosły człowiek, kiedy z pomysłem na jej ekranizację przyszła Dorota Kobiela - opowiada producent filmowy, Sean Bobbitt. - I to była przyjemność: muszę powiedzieć, że się wkręciłem - przyznaje ze śmiechem. 

- Naszym celem nie jest wierna ekranizacja, ale adaptacja książki. Skupiamy się na Jagnie, która jest najważniejszą postacią w kontekście całej powieści. Chodzi o to, ze jej historia i relacje z ludźmi ze wsi są uniwersalne, zrozumiałe dla widzów z całego świata - tłumaczy.
Główną rolę zagra Kamila Urzędowska, a partnerować jej będą m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Julia Wieniawa, Andrzej Konopka i Robert Gulaczyk. - Zdjęcia podstawowe, aktorskie już właściwie zakończyliśmy. W maju jeszcze będziemy musieli zrobić dwie dokrętki. Teraz trwają prace nad drugim etapem, czyli można powiedzieć "obróbką malarską" - mówi Sean Babbitt.

Chłopi (Zwiastun Koncepcyjny)/YouTube BreakThru Films


Poza tym w audycji

  • Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 - Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej o tegorocznych zmianach w sposobie wyłaniania laureatów i terminów głosowania spowodowanych pandemią i zamknięciem kin;
  • "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" - rozmowa z reżyserem Maciejem Kawulskim, scenarzystą Krzysztofem Górecznym oraz Tomaszem Włosokiem, laureatem nagrody za najlepszą drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 09.01.2021
Godzina emisji: 16.08

pr

Czytaj także

Jak namalować zekranizowanych "Chłopów"?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:30
Artyści malarze poszukiwani do filmu – nie jako aktorzy, ale jako ci, którzy film... namalują. Zakończyły się bowiem zdjęcia do ekranizacji "Chłopów" w reżyserii Doroty Kobieli. Teraz film trzeba przenieść na płótno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Reinhart zaczyna najmniejszy projekt w karierze

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 17:15
Rozpoczyna się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie w wersji online. To nie oznacza, że zabraknie interesujących premier ze świata filmów konkursowych i spotkań z twórcami. Tymczasem na drugim końcu Polski, Artur Reinhart, dwukrotny laureat Złotej Żaby, zaczyna zdjęcia do nowego filmu Doroty Kędzierzawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niedosyt" – kino gatunkowe dla wymagających

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:36
– "Niedosyt" to z jednej strony film, który wyraźnie nawiązuje do thrillera psychologicznego i jest usytuowany w jego ramach, ale z drugiej strony jest bardzo konkretną propozycją artystyczną i pomysłem autorskim – mówił w Trójce filmoznawca Grzegorz Fortuna o pełnometrażowym debiucie Carlo Mirabelli-Davisa, który od niedawna możemy oglądać w sieci.
rozwiń zwiń