X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jak być kochanym" Janusza Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 22:15
To pierwsze w tym roku wydanie, którego głównym tematem była nowa książka. 
Audio
  • "Jak być kochanym" Janusza Głowackiego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Janusz Głowacki
Janusz GłowackiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Okładka  książki "Jak być kochanym" Janusza Głowackiego Okładka książki "Jak być kochanym" Janusza Głowackiego

Janusz Głowacki, jej autor, słynął nie tylko ze swoich sztuk, scenariuszy filmowych oraz prozy (powieści, opowiadania, szkice autobiograficzne), ale także z przewrotnych felietonów publikowanych w czasopismach. Ich zbiór, wzbogacony o kilka nieobecnych w poprzednim tomie, pod wieloznacznym tytułem "Jak być kochanym", ukazuje się pod koniec stycznia.

Dzięki felietonom Janusza Głowackiego otrzymaliśmy "śmieszny i straszny" obraz Polski w PRL. O zniewalającej urodzie jego stylu, niepowtarzalnym sposobie podpatrywania życia w tamtych czasach i umiejętności opisywania go w lapidarnej formie, pisze w wydawanym tomie stylista, tworzący na przeciwnym biegunie polskiej literatury – Eustachy Rylski. Autor "Warunku" przyjął nasze zaproszenie i był gościem tej części wydania MBK.

Eustachy Rylski Eustachy Rylski (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Czytając felietony Janusza Głowackiego sprzed kilkudziesięciu lat, możemy mieć wrażenie, że to szczęśliwie historyjki z zamierzchłej epoki, zatem mogą nas już tylko niegroźnie bawić, tymczasem...

Janusz Majcherek Janusz Majcherek (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Dwie najbliższe warszawskie premiery teatralne (jedna  będąca realizacją polskiej klasyki sprzed ponad stu lat, druga – tekstu zagranicznego sprzed dziesięciu lat) powstały z myślą o… nas. Szczególnie pierwsza, czyli "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Druga, czyli "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" Elfriede Jelinek, podejmuje nade wszystko uniwersalny problem języka, jego kreującej roli, sprawczej mocy, prawdy i jej ukrywania.

"Wyzwolenie" w reżyserii Anny Augustynowicz będzie miało premierę w Teatrze Polskim w Warszawie 29 stycznia. O przypomnienie, czym jest ten drugi po "Weselu" dramat Wyspiańskiego, poprosiliśmy dyrektora artystycznego Teatru Polskiego, teatrologa – Janusza Majcherka.

Na temat "Opery" w TR Warszawa (7 lutego) w kolejny wydaniu MBK porozmawiamy z reżyser – Katarzyną Kalwat oraz z aktorem – Tomaszem Tyndykiem. 

Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 27.01.2018 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Operetka wkracza na scenę narodową

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 22:00
Tego jeszcze nie było! Nie było w "erze nowożytnej" na pewno. Operetka jest realizowana w Teatrze Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad zimą – ponad ziemią

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 22:00
"Ponad zimą" ("Winter from above") – wystawa pod tym tytułem była w 2016 roku pokazywana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobro

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 22:00
Spotykamy się tydzień po tym, jak dotarła do nas wiadomość o zamachu na prezydenta Gdańska. Minęło siedem dni, sensu których nadal nie potrafimy zrozumieć. 
rozwiń zwiń