X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Conrad, pseudonim – Joseph Conrad

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 22:00
Otworzyliśmy sezon kulturalny 2017/2018 w MBK. Przed tygodniem dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu – Piotr Kruszczyński oraz reżyser – Wojciech Kościelniak inaugurowali nowy sezon teatralny.
Audio
  • Conrad, pseudonim – Joseph Conrad (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Przystanki literackie
Przystanki literackieFoto: Hasenien Dousery/www.blackshadowstudio.com

W tym wydaniu Magazynu rozpoczynamy sezon literacki, otwierając zarazem nowy kącik "bardzo kulturalny": "Conrad, pseudonim – Joseph Conrad". Włączamy się tym samym w obchody Roku Conrada.

Joseph Conrad Joseph Conrad

Józef Konrad Korzeniowski (1857-1924) uznawany jest za angielskiego pisarza polskiego pochodzenia. Pisał w języku angielskim. Wszystkie jego powieści były tłumaczone na język polski. Pierwszych przekładów dokonała jeszcze za jego życia Aniela Zagórska. W Roku Conrada postanowiliśmy sięgnąć po współczesne oraz najnowsze tłumaczenia. I o nich m.in. rozmawialiśmy w naszym kąciku. Gośćmi pierwszej części wydania byli: Szymon Kloska (KBF) oraz Magda Heydel (tłumaczka, pracownik naukowy UJ). Ci, którzy znają przekład "Jądra ciemności" Magdy Heydel, mają okazję porównać go ze spolszczeniem, jakiego dokonał… Jacek Dukaj, pod tytułem "Serce ciemności". Głosem Conrada jest u nas Andrzej Mastalerz.

Andrzej Mastalerz, fot. Katarzyna Siewruk/PR Andrzej Mastalerz, fot. Katarzyna Siewruk/PR

W części drugiej wydania powróciliśmy do 13. Konkursu BZ WBK Press Foto. Pod koniec ubiegłego sezonu spotkaliśmy się z laureatami oraz jurorem konkursu, by przedstawić wynik obrad jury. Tymczasem trwa trasa Wystawy Pokonkursowej. Na tym etapie wystawa pokazywana jest w Chojnicach, skąd powędruje do Wrocławia, Torunia, Tarnowa, Rzeszowa, Łodzi i Zamościa. Cały cykl obejmuje 15 prezentacji. Można na nich oglądać 149 prac nagrodzonych w 6 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Natura, Portrety, Kultura oraz Sport. Naszymi kolejnymi gośćmi byli przewodniczący jury – Piotr Janowski oraz laureatka II miejsca, nagrodzona za fotoreportaż w kategorii Sport – Aleksandra Szmigiel. W czasach, w których wszyscy fotografujemy, używając telefonów komórkowych, rozmowa o mistrzowskiej fotografii, wydaje się szczególnie sensowna.

Piotr Janowski i Aleksandra Szmigiel, fot. Katarzyna Siewruk/PR Piotr Janowski i Aleksandra Szmigiel, fot. Katarzyna Siewruk/PR

W finale wydania zaprosiliśmy na 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdyż od lat uczestniczymy w tej imprezie.

Zdążyliśmy więc jeszcze raz tego lata znaleźć się and morzem.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 17.09.2017
Godzina emisji: 21.08

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Czytaj także

"Wesele", "Chłopi" i festiwale majowe

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:20
16 marca 1901 roku Teatr Słowackiego w Krakowie dał prapremierę dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod prostym tytułem "Wesele".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wesele" - poprawiny, czyli święto teatru non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 16:00
Na granicy między wakacjami a nowym sezonem proponujemy w tym roku nietypowe, a - wydaje się - zarazem oczywiste podsumowanie naszego czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń