X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słuchowiska to słuchanie siebie". "Zagadkowa niedziela" na festiwalu "Dwa Teatry" 2021

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 10:00
Trwający w Zamościu festiwal "Dwa Teatry" 2021 to okazja to wysłuchania aż 15 radiowych spektakli dla dzieci i młodzieży. Dlaczego w erze internetu i wszechobecnych obrazów wciąż warto przysunąć ucho do radiowego głośnika? Katarzyna Stoparczyk zapytała o to dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę oraz lektora, aktora i reżysera Andrzeja Mastalerza.
Na festiwalu Dwa Teatry 2021
Na festiwalu "Dwa Teatry" 2021Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

dwa teatry 2021 Cezary Piwowarski 1200.jpg
Trwa święto spektaklu radiowego. XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Słuchowiska, czyli przestrzeń dla wyobraźni

Janusz Kukuła tak odpowiedział na to pytanie: – Bo słuchowiska to słuchanie siebie. W porozumiewaniu się z ludźmi są dwie ważne rzeczy. Pierwszą są wypowiadane przez nas słowa. Nim wypowiemy słowa, musimy jednak pomyśleć. Jest takie piękne powiedzenie, że myślenie ma przyszłość  mówił dyrektor Teatru Polskiego Radia.

– Czasem dobrze jest włączyć radio, szczególnie w taki dzień jak dzisiaj – stwierdził Andrzej Mastalerz, który w ciągu swojej kariery przeczytał ponad 300 słuchowisk. – Wykonujemy zawód, który umożliwia kontakt z dziećmi poprzez fale eteru. Stwarzamy świat, który potem będą mogły one sobie wyobrazić. To bardzo ciekawe, jak w takim niepozornym miejscu powstają takie dziwne światy i dźwięki – opisywał Teatr Polskiego Radia.

Posłuchaj
49:45 2021_09_19 09_08_03_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Dlaczego warto słuchać słuchowisk? Katarzyna Stoparczyk z festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Polskie Radio i festiwal "Dwa Teatry" 2021

W piątek 17 września w sali ślubów ratusza miejskiego odbyła się prezentacja słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Większość powstała w Teatrze Polskiego Radia. W programie festiwalu "Dwa Teatry" 2021 znalazł się także konkurs słuchowisk dla młodszych odbiorów, który odbędzie się 20 września.

W ramach tego konkursu zostanie zaprezentowane m.in. słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki", wyprodukowane przez Polskie Radio Dzieciom, prezentujące bogactwo dzikiej przyrody chronionej. Należy ono do serii "Dzikich słuchowisk", powstających we współpracy z parkami narodowymi. Twórcą i reżyserem słuchowiska "Przygoda Niepyłki i Apolinki" jest Krystian Tyrański, podróżnik, prezenter Polskiego Radia Dzieciom, twórca "Dzikiej Odysei" – programu edukacyjnego popularyzującego podróżowanie rodzin do polskich parków narodowych.  

W Zamościu spotkaliśmy się także z Iwoną Rusek, autorką słuchowiska dla dzieci pt. "Słowo honoru", opowiadającego o losach dzielnej Krysi w czasie II wojny światowej.

Rozmowa z Iwoną Rusek, autorką słuchowisk | XX Festiwal „Dwa Teatry”/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Andrzej Mastalerz (lektor, aktor teatralny i filmowy, reżyser)
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 09.06

kr


Czytaj także

Dzielne dzieciaki przynoszą nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 10:15
W ten weekend we Wrocławiu odbył się finał tegorocznej edycji Brave Kids – niezwykłego, międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego, który już od kilkunastu lat jest obecny także w Polsce. – W tym projekcie chodzi właśnie o to, aby oddać głos dzieciom – mówią organizatorzy. I do tego nawiązuje tegoroczne hasło skierowane właśnie do dzieci: "Chcemy was usłyszeć!" 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poranek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak królowie zaczynali nowy dzień?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 10:00
Ile godzin miał w zwyczaju sypiać król Stanisław August Poniatowski? Co jadał na śniadanie? Czy mył zęby? O typowym królewskim poranku opowiedział nam historyk Sławomir Szczocki w 50. rocznicę podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy projekt Miłki Raulin "Siła Marzeń. Ulepieni z pasji"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 09:10
– Pasja jest w nas, w naszych serduchach. Trzeba ją potraktować jak marzenie, ale i jako plan, bo jeśli go mamy, to możemy go realizować i sprawdzać, jak się nam to udaje – mówiła w "Zagadkowej niedzieli" podróżniczka Miłka Raulin.
rozwiń zwiń