X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Brexit. Przyczyny sukcesu Partii Konserwatywnej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 16:00
Boris Johnson triumfuje. Jaki będzie brexit po historycznych wyborach brytyjskich?
Audio
  • Kto stoi za zwycięstwem Partii Konserwatywnej? (Raport o stanie świata/Trójka)
Boris Johnson
Boris JohnsonFoto: PAP/EPA/VICKIE FLORES

– Jest kilka ważnych elementów tego triumfu. Jeden, na który wszyscy możemy wskazać palcem, to lider opozycji – Jeremy Corbin i wszyscy, którzy stali za tym, by utrzymać go na stanowisku lidera Partii Pracy przez ostatnie lata. Nie podoba się on brytyjskiemu społeczeństwu, nie przeprowadził dobrej kampanii. Drugi element sukcesu Borisa Johnsona to skuteczna i dobrze prowadzona od kilkunastu miesięcy kampania, która miała najpierw na celu obalenie Theresy May i jej wersji miękkiego brexitu, doprowadzenie do wyboru Borisa Johnsona jako lidera Partii Konserwatywnej i przeprowadzenie wyborów z nim w roli głównej – komentuje Katarzyna Sobiepanek z serwisu UKpolitics po polsku.

Brytyjski premier Boris Johnson podziękował w sobotę wyborcom z północy Anglii za "przełamanie trwających od pokoleń nawyków wyborczych" i poparcie jego Partii Konserwatywnej. Obiecał, że jego rząd odpłaci za okazane mu zaufanie. 

"Wiem, że wiele osób musiało przełamać trwające od pokoleń nawyki wyborcze, aby zagłosować na nas. Chcę, żeby ludzie na północnym-zachodzie wiedzieli, że my w Partii Konserwatywnej i ja odpłacimy za wasze zaufanie" – mówił w sobotę Boris Johnson podczas wizyty w Sedgefield. 

Przejęcie tego okręgu przez konserwatystów było jedną z największych sensacji czwartkowych wyborów do Izby Gmin. Sedgefield było w posiadaniu Partii Pracy nieprzerwanie od 1935 r., w poprzednich wyborach kandydat laburzystów wygrał z przewagą prawie 15 punktów proc., a na dodatek przez 24 lata był to okręg wyborczy Tony'ego Blaira – najskuteczniejszego, jeśli chodzi o wyborcze zwycięstwa, laburzystowskiego premiera w historii. 

Motywem przewodnim w kampanii wyborczej konserwatystów było przełamanie impasu wokół brexitu i wyjście kraju z UE 31 stycznia 2020 r., co jak przekonywał Johnson uwolni potencjał gospodarczy kraju i pozwoli na zajęcie się wszystkimi innymi priorytetami wyborców.

W audycji również:

  • Donald Trump prawdopodobnie nie uniknie impeachmentu. Czy decyzja Izby Reprezentantów wzmocni prezydenta?
  • Unia Europejska wprowadza nowy zielony ład. Co to znaczy dla polityki i zwykłych Europejczyków?
  • WADA zawiesza sportowców rosyjskich na cztery lata. Czy cały świat spiskuje przeciwko Rosji?
  • Kolejna relacja dot. polskiej pomocy rozwojowej. Tym razem na Ukrainie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Ernest Zozuń
Goście: Katarzyna Sobiepanek (UKpolitics po polsku), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Beata Płomecka (korespondent Polskiego Radia w Brukseli), Szymon Kardaś (politolog, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w polityce zagranicznej Rosji oraz europejskim prawie gospodarczym, główny specjalista w zespole rosyjskim w Ośrodku Studiów Wschodnich)
Data emisji: 14.12.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml

Czytaj także

Bez przełomu po nocnych rozmowach ws. brexitu w Brukseli. Możliwa zmiana terminu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:22
Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Wielkiej Brytanii próbują uzgodnić zmiany w umowie o wyjściu, dotyczące granicy irlandzkiej - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń