Dokąd zmierza Zjednoczone Królestwo bez Europy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dokąd zmierza Zjednoczone Królestwo bez Europy?
Premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Theresa MayFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Z drugiej strony warto również zapytać: dokąd zmierza Europa bez Zjednoczonego Królestwa?

Posłuchaj

Co dalej z Brexitem? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że zgodnie z ustaleniami ze szczytu UE jej rząd będzie prowadzić dalsze rozmowy z Unią ws. gwarancji dotyczących umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, których potrzebuje brytyjski parlament.

Jak relacjonowała, w jej rozmowach z liderami pozostałych 27 państw członkowskich UE było "jasne, że oni chcą, aby udało się sfinalizować to porozumienie i będą pracować z Wielką Brytanią, aby zapewnić, że tak się stanie". Dotyczy to m.in. udzielenia dalszych gwarancji dotyczących wzbudzającego kontrowersje mechanizmu awaryjnego, pozwalającego na uniknięcie powrotu do twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, potrzebnych dla uzyskania poparcia dla umowy ws. Brexitu wśród posłów w Izbie Gmin.

Jednocześnie May odnotowała, że choć "jest świadoma doniesień medialnych, że Unia Europejska nie jest skłonna rozważyć jakichkolwiek dalszych gwarancji", to jej interpretacja przebiegu szczytu jest zupełnie odmienna i uważa jego wnioski za "krok naprzód".

– Wielka Brytania ma bardzo długą tradycję demokracji reprezentatywnej. To znaczy, że posłowie reprezentują swoje okręgi, słuchają co ludzie mówią i reprezentują ich potem w parlamencie. Posłowie słyszą, że obywatelom nie podoba się się aktualny "dil". Z drugiej strony przecież naród wyraził swoją wolę w referendum – mówi Leszek Wielgo, były dziennikarz BBC. 


Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Senat nie chce by Stany Zjednoczone wspierały Arabię Saudyjską w wojnie z Jemenem. Co na to prezydent Trump?
  • Demonstracje antyrządowe na Węgrzech. Czy Wiktor Orban broni międzynarodowych korporacji wprowadzając nowe prawo o nadgodzinach?
  • Czy COP24 w Katowicach skończy się kompromisem, czy kompromitacją. Mimo zapewnień naukowców, jak widać nie wszyscy wierzą w nadchodzący kataklizm klimatyczny.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Beata Płomecka (korespondent Polskiego Radia w Brukseli), Leszek Wielgo (były dziennikarz BBC), Tadeusz Strójwąs (były ambasador RP w Jemenie), dr Dominik Hejj (założyciel portalu kropka.hu), dr Andrzej Kassenberg (Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Koalicji Klimatycznej)
Data emisji: 15.12.2018 
Godzina emisji: 15.08

kw

Polecane