X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory parlamentarne w Izraelu po raz trzeci. "Być albo nie być" Benjamina Netanjahu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 17:30
– Wagą tej walki politycznej jest przede wszystkim przyszłość Państwa Izrael, gdyż mamy do czynienia ze skazaniem Netanjahu na wieloletnie więzienie, ale stawka jest znacznie większa, bo przyszłością jest demokratyczny charakter Państwa Izrael kontra jego charkter religijny – komentowała w Trójce wybory parlamentarne w Izraelu Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Czy Izrael czeka koniec 13-letnich rządów Benjamina Netanjahu? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wybory w Izraelu  zdjęcie ilustracyjne
Wybory w Izraelu – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Roman Yanushevsky

Izraelczycy po raz trzeci w ciągu roku idą do wyborów parlamentarnych. Głosowanie odbywające się 2 lutego jest wydarzeniem bez precedensu. Po poprzednich wyborach w kwietniu i we wrześniu nie udało się wyłonić większościowej koalicji. Dodatkowo wybory są traktowane jako polityczne "być albo nie być" izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który jest oskarżony o korupcję i nadużycie władzy.

– Premier Natanjahu jest wyjątkowy pod tym względem, że jest tym, który sprawuje urząd w Izraelu dłużej niż jego założyciel, czyli Dawid Ben-Gurion. To jest osoba, która od 13 lat jest u sterów państwa i nie może tak po prostu doprowadzić do tego, przynajmniej w jego opinii, żeby konkurencja przejęła władze. Premier Netanjahu rządzi Izraelem, który od lat 70. utrwala swój bardzo prawicowy charakter. Izreal skręca bardzo na prawo w sposób ortodoksyjny i przeciwko temu protestuje opozycja  – wyjaśniała rozmówczyni Michała Żakowskiego.

Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że 38,1 proc. zarejestrowanych wyborców oddało swój głos do 14.00 czasu lokalnego (15.00 czasu polskiego). W wyborach w kwietniu ub. r. odsetek ten wyniósł 35.8 proc., a we wrześniu 36,5 proc.  podaje izraelski portal Walla.

Po poprzednich dwóch głosowaniach zarówno prawicowy Likud Netanjahu, jak i centrowy sojusz Niebiesko-Biali Beniego Gantza i Jaira Lapida zdobyły podobną liczbę mandatów i żadnemu z liderów nie udało się sformować koalicji. Podobny scenariusz możliwy jest także tym razem. Sondaże przeprowadzone w ostatnich dniach pokazały, że poparcie dla Likudu nieznacznie wzrosło, chociaż wciąż brakuje kilku miejsc do osiągnięcia 61-osobowej większości w Knesecie bez wsparcia świecko-nacjonalistycznej partii Israel Bejtenu Awigdora Liebermana.

Kluczowe znaczenie w tych wyborach może mieć to, jak zagłosują wyborcy arabscy – zwraca uwagę portal Times of Israel. Zjednoczona Lista Arabska ma w sondażach rekordowo wysokie poparcie, co przy bardzo wysokiej frekwencji w tej grupie wyborców, może jej dać ok. 14-15 mandatów (obecnie ma 3). Większość parlamentarzystów Listy poparła we wrześniu Gantza na stanowisko premiera.

"Zawsze dzień wyborów to było święto, ale muszę powiedzieć, że dzisiaj nie odczuwam żadnej radości, jest nawet poczucie wstydu" – wyraził swoje uczucia prezydent Reuwen Riwlin po głosowaniu w szkole w Jerozolimie. "Nie zasługujemy na straszną i brudną kampanię wyborczą, nie zasługujemy na ten brak stabilizacji bez końca" - podkreślił, cytowany przez "Israel Hajom". "Proszę, abyście poszli i zagłosowali, by wasz głos był słyszany" – zaapelował Riwlin

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Agnieszka Bryc (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/kr

Czytaj także

Zoran Milanović nowym prezydentem Chorwacji. Co przyniesie jego kadencja?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:30
We wtorek w Zagrzebiu zaprzysiężony został nowy prezydent Chorwacji – Zoran Milanović. W II turze pokonał urzędującą dotychczas Kolindę Grabar-Kitarović. Czego możemy się spodziewać po nowej głowie państwa na Bałkanach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie kupują broń od USA. "To niejedyny dostawca"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
– Indie realizują politykę równej odległości od wielkich tego świata. Trudno się spodziewać, że teraz większa część dostaw wojskowych będzie płynąć do Indii z USA. Przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej jest tam nadal mocno obecny – mówi w Trójce Krzysztof Renik, były korespondent PR w Indiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. "Czarnobyl dla Chińskiej Republiki Ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 17:30
– Niezadowolenie Chińczyków w związku z koronawirusem musi być dosyć duże, bo jesteśmy w stanie je dostrzec – mówi Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń