Jaka będzie przyszłość niemieckiej chadecji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka będzie przyszłość niemieckiej chadecji?
Angela Merkel i Annegret Kramp-KarrenbauerFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

– Sytuacja polityczna w Niemczech jest bardzo trudna, odbija się również na chadekach, którzy są podzieleni. Nie potrafią określić się, co powinni robić, z kim współpracować, by utrzymać władzę – mówi dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj

Skomplikowana sytuacja na niemieckiej scenie politycznej (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Kanclerz Niemiec Angela Merkel żałuje, że przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnowała z kandydowania na kanclerza w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że ustąpi ze stanowiska szefowej partii po uzgodnieniu przez chadeków ich kandydata na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu.

"Występowanie dwóch różnych osób w rolach kandydata na kanclerza i przewodniczącego partii osłabia partię w sytuacji, gdy Niemcy potrzebują silnej CDU" – zaznaczyła Kramp-Karrenbauer. Współtworząca z chadeckim blokiem CDU/CSU większościową koalicję w Bundestagu Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zażądała od niego wyjaśnień w sprawie dalszego kursu politycznego.

Kramp-Karrenbauer ostrzegła, że notująca ostatnio dobre wyniki w wyborach do wschodnioniemieckich parlamentów krajowych prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) "jest przeciwna wszystkiemu, za czym opowiada się chadecja" i jakiekolwiek zbliżenie się do tej partii osłabia CDU. Według niej, również historia i treści programowe postkomunistycznej Lewicy są "absolutnie nie do pogodzenia" z fundamentalnymi dla chadecji wartościami.

Jak pisze agencja DPA, spór o polityczny kierunek CDU nie doznałby takiej eskalacji bez inicjującej roli AfD, a "partia prawicowych populistów okazała się jako klin rozsadzający całkiem skuteczna". Wyszło to na jaw w ubiegłym tygodniu, gdy wielu czołowych przedstawicieli chadecji pospieszyło do Turyngii, by udaremnić polityczne skutki wybrania na tamtejszego premiera krajowego Thomasa Kemmericha z liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP), na którego głosowali również deputowani AfD i CDU. Kemmerich złożył zaraz potem dymisję, co ponownie otwiera w Turyngii perspektywę ewentualnej tolerowanej przez CDU mniejszościowej koalicji Lewicy, SPD i Zielonych.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Anna Kwiatkowska-Drożdż (kierownik Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich)
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 17.20

PAP/mk

Polecane