Czy Ukraina powinna obawiać się agresji ze strony Rosji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Ukraina powinna obawiać się agresji ze strony Rosji?
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: shutterstock.com/Photography

Były burmistrz okupowanej przez bojówkarzy Gorłówki w Donbasie okazał się ukraińskim szpiegiem. Eduard Matiucha przez pięć lat przekazywał ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat prorosyjskich separatystów i ich rosyjskich protektorów. Według niego - Ukrainie ze strony Rosji wciąż grozi agresja.

Posłuchaj

Jak będzie rozwijał się konflikt na linni Rosja-Ukraina? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Eduard Matiuchin ujawnił się po wyjeździe z terenów zajętych przez bojówkarzy. Jak sam powiedział, podczas przebywania w tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej był szpiegiem Głównego Departamentu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Oprócz czasowego pełnienia funkcji mera Gorłówki był też na stanowisku pierwszego sekretarza miejskiego komitetu partii komunistycznej w Gorłówce. Jak wyjaśnił – utrzymywał kontakty między innymi z szefem rosyjskiej partii komunistycznej Giennadijem Ziuganowem.

Według Eduarda Matiuchy Kreml koordynuje swoją działalność w Abchazji, Osetii Południowej, ale też w tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych właśnie poprzez partię komunistyczną. Współpracownik ukraińskiego wywiadu przekazał, że według jego wiedzy Rosja w zeszłym roku rozpatrywała zajęcie obwodu charkowskiego i odeskiego. Obecnie zaś może zdecydować się na aneksję części Donbasu, jeśli ukraińskie władze nie pójdą na ustępstwa co do dalszego losu tego regionu.

– Historie, które opowiada Eduard Matiuchin, są grubymi nićmi szyte – stwierdza Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Twierdzi on, że główną prawą ręką Putina w Donbasie jest Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, co jest całkowicie niemożliwe. Być może jest tak, że rzekomy szpieg ukraiński popadł w konflikt w Donbasie, bądź też zrozumiał, że nie czeka go tam przyszłość i skorzystał z programu wywiadu wojskowego Ukrainy, czyli swego rodzaju instytucji świadka koronnego – mówi.

Czy zaplanowany na 9 grudnia w Paryżu szczyt na temat Donbasu przyniesie przełom? Jakie propozycje rozwiązań mogą paść podczas tego spotkania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jakub Benedyczak (Polski Intytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 26.11.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kr

Polecane