X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:00
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
Audio
  • 30. rocznica masakry na placu Tian’anmen. Jak zmieniły się Chiny przez te lata? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wieczorne czuwanie w  Hongkongu ku pamięci ofiar masakry na placu Tiananmen
Wieczorne czuwanie w Hongkongu ku pamięci ofiar masakry na placu Tian'anmenFoto: PAP/ EPA/JEROME FAVRE

4 czerwca 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę wydarzeń na placu Tian'anmen w Pekinie, gdzie w 1989 roku chińskie wojsko otworzyło ogień do uczestników prodemokratycznych demonstracji, domagających się reform politycznych. W ChRL masakra wciąż jest tematem tabu, a komunistyczne chińskie władze cenzurują wszelkie wzmianki o niej. Liczba zabitych nie jest znana, a szacunki wahają się od kilkuset do nawet 2 tys. ofiar. W Hongkongu zapowiedziano czuwanie przy świecach z okazji rocznicy. 

Czy Chińczycy pamiętają o wydarzeniach i protestach, do jakich doszło w wielu miastach w 1989 roku? Czym są "incydenty społeczne" w Chinach? Czy wiemy kim był "człowiek z siatką", który stanął samotnie na przeciw czołgu ?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


O pamięci o ofiar masakry na placu Tian'anmen apelowano w rocznicę wydarzeń m.in w Manili, fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO O pamięci o ofiar masakry na placu Tian'anmen apelowano w rocznicę wydarzeń m.in w Manili, fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Chinach) 
Data emisji: 4.06.2019
Godzina emisji: 17.23

gs


Czytaj także

Masakra na Placu Tiananmen - tragiczne wydarzenia w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 05:00
Kiedy w Polsce tworzyła się demokracja, w Chinach bezwzględnie łamano prawa człowieka, a na ulicach lała się krew demonstrantów. 4 czerwca 1989 roku chińska armia wjechała czołgami na Plac Tiananmen w Pekinie, dokonując masakry kilku tysięcy osób, głównie studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dziś wygląda sytuacja Tybetańczyków?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:00
Mija 60 lat odkąd duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków Dalajlama musiał uciekać z Chin do Indii, po krwawo stłumionym powstaniu tybetańskim. Od tego czasu władze Chin twierdzą, że wprowadzają "reformy demokratyczne". 
rozwiń zwiń