X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Napięte relacje na linii Iran-USA. Co planuje Biały Dom?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 18:00
– USA domagają się dwóch rzeczy: rozbrojenia Iranu i zmiany reżimu – mówi Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu i bezpieczeństwa.
Audio
  • Przesilenie w relacjach USA z Iranem? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Shutterstock.com/JStone

Biały Dom przedstawi kongresmenom informacje na temat zagrożenia ze strony Iranu. Specjalny briefing będzie mieć miejsce w momencie dużego napięcia na linii Waszyngton-Teheran. Prezydent Donald Trump ostrzega Iran przed możliwą akcją militarna, ale jednocześnie deklaruje gotowość do rozmów. 

Napięcie między Waszyngtonem a Teheranem narasta od kilku tygodni. Powołując się na nieokreślone informacje o możliwym ataku ze strony Iranu na wojska amerykańskie lub sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, Biały Dom skierował w rejon Zatoki Perskiej grupę uderzeniową lotniskowca Abraham Lincoln, bombowce B-52 oraz systemy rakietowe Patriot.

Politycy partii demokratycznej sceptycznie podchodzą do tezy Białego Domu o zagrożeniu atakiem ze strony Iranu. We wtorek z kongresmenami z obu partii spotykają się sekretarz stanu Mike Pompeo i pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan.

Prezydent Donald Trump, który jeszcze w niedzielę ostrzegał, że Iran "przestanie istnieć", jeśli dojdzie do wojny z USA, wczoraj mówił, że nie spodziewa się irańskiego ataku. "Myślę, że byłby to wielki błąd ze strony Iranu. Jeśli zrobią coś takiego, to odpowiemy z całą mocą. Nic nie wskazuje jednak, aby to zrobili" – mówił amerykański prezydent. Donald Trump poinformował, że na razie nie toczą się negocjacje z Teheranem. Zadeklarował jednak otwartość na rozmowy pod warunkiem, że – jak się wyraził – Iran będzie na nie gotów. 

Czy może dojść do zaostrzenia konliktu? A może bardziej realny jest powrót do porozumienia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Wojciech Szewko (ekspert ds. Bliskiego Wschodu i bezpieczeństwa)
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 17.21

IAR/mk