Nowy rząd Estonii. Czy osłabi relacje z Brukselą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy rząd Estonii. Czy osłabi relacje z Brukselą?
Nowy estoński rząd podczas zaprzysiężenia Foto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

– Po ostatnich wyborach Estonia nie oddali się od UE, choć pojawiają się zjawiska, które można opisać jako eurosceptyczne – mówi w Trójce Kazimierz Popławski z portalu Esti.pl.

Posłuchaj

Jak będzie wyglądać Estonia po wyborach? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Gabinet premiera Juriego Ratasa, tworzony przez trzy partie o charakterze centrowym, nacjonalistycznym i konserwatywnym, złożył przysięgę przed estońskim parlamentem. Procedurze zaprzysiężenia towarzyszyły incydenty.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid wzięła udział w uroczystości zaprzysiężenia ubrana w bluzę sportową z napisem "słowo jest wolne" i opuściła swoje miejsce na sali plenarnej przed złożeniem przysięgi przez ministra ds. informatyzacji oraz handlu zagranicznego. Ministrowie, składając przysięgę, musieli wykonać zwyczajowy gest podziękowania w stronę pustego fotela głowy państwa. Decyzją nowego marszałka flagi Unii Europejskiej stojące do tej pory obok estońskich w sali, w której odbywają się ceremonie, zostały usunięte i zastąpione narodowymi.

W dniu zaprzysiężenia przed gmachem parlamentu zebrali się też protestujący w obronie wolności obywatelskich oraz sprzeciwiający się rządom nacjonalistów. Estonia tak jak i my wstąpiła do Unii Europejskiej 15 lat temu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Piotr Łodej
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Kazimierz Popławski (portal esti.pl)
Data emisji: 30.04.2019
Godzina emisji: 17.22

ml/mk

Polecane