X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Po co Chinom system kredytu socjalnego?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:40
W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który jest chińskim odpowiednikiem parlamentu.
Audio
  • Rafał Tomański o sytuacji w Chinach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Ilona Bradacova / Shutterstock

– Wzrost PKB Chin ma osiągnąć w tym roku poziom od 6 do 6,5 proc. – poinformował podczas inauguracyjnej sesji premier Li Keqiang (czyt: le ke ćian). Do tego zgodnie z ogłoszonym raportem budżet wojskowy Pekinu w 2019 roku ma wynosić 177,6 miliarda dolarów, czyli o 7,5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Tym samym jest to drugi światowy budżet na zbrojenia na świecie. Przy tym Chiny zacieśniają system kontroli obywateli. Państwowe chińskie media w ostatnich dniach z dumą informowały o tym, że "Poczyniono duże postępy w tworzeniu systemu kredytu socjalnego" – podkreślając, że działania dyscyplinujące już teraz oddziaływają na "nieuczciwe elementy".

W roku 2018 Chiny wdrożyły system "socjalnego kredytu" czyli punktów społecznych przyznawanych albo odbieranych za odpowiednie lub nieodpowiednie zachowanie. Oszukiwanie fiskusa, spóźnienia w płaceniu kar, przechodzenie na czerwonym świetle posiadanie narkotyków czy udział w antypaństwowych działaniach za to można stracić punkty. W roku 2018 chińskie władze zabroniły ponad 20 mln ludzi podróży pociągiem lub samolotem. To m.in efekt tego systemu.

– Od lipca 2018 roku Pekin prowadzi wojnę z Waszyngtonem. Nie zaczął jej, bo to był pomysł Donalda Trumpa. Wiadomo, że taka wojna wyniszczy każdego – zaznacza Rafał Tomański z Business Insider Polska.

Jaka przyszłość czeka Chiny? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Rafał Tomański (Business Insider Polska)
Data emisji: 5.03.2019
Godzina emisji: 17.23

Czytaj także

Przerwany szczyt amerykańsko – północno-koreański w Hanoi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:28
Dyplomaci starają się nie używać słowa "zerwany", ale wcześniej zakończone rozmowy, brak porozumienia i końcowego dokumentu to jednak oznaki że prezydent Trump i Kin Dzong Un nie rozeszli się w zgodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz 7.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 17:00
W niedzielę 3 marca odbędzie się największy bieg pamięci na świecie. "Tropem wilczym" pobiegną młodzi i starsi na prawie wszystkich kontynentach – w 365 miejscach w Polsce, w USA, Azji, Afryce i Australii. Udział zapowiada ponad 70 tysięcy uczestników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Zapomniane ogniwo", czyli pamięć wciąż żywa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 17:00
Mieli po kilkanaście lat. Większość z nich chodziła jeszcze do szkoły, ale byli gotowi oddać życie za wolność i niepodległośc. Członkowie tzw. Konspiracji Młodzieżowej działającej od 1944 do 1956 roku to niemal nieznany czas naszej historii.
rozwiń zwiń