more_horiz

Zmiana nastrojów we Francji?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:38
– Sam protest "żółtych kamizelek" narodził się spontanicznie w sposób niezorganizowany i bardzo szybko nabrał on impetu i powszechności – powiedział dr Tomasz Kowalczuk, politolog.
Audio
  • Czy Emmanuel Macron dojdzie do porozumienia z "żółtymi kamizelkami"? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Protesty Żółtych kamizelek
Protesty "Żółtych kamizelek"Foto: PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

We Francji początek narodowej debaty. Tak francuski prezydent chce doprowadzić do kompromisu z ruchem "żółtych kamizelek". Protesty trwają od 10 tygodni i regularnie w każdy weekend dochodzi do zamieszek w większych francuskich miastach. Czy prezydencka inicjatywa może przynieść efekt?

– Celem polityka jest zażegnanie konfliktu. Nie można sobie wyobrazić, szczególnie w sytuacji Emmanuela Macrona, żeby nie chciał "wyprostowania" obecnej sytuacji. Ona nie działa na jego korzyść. Z drugiej strony jest pytanie, jak to politycznie wykorzystać i co zrobić, żeby na tym jak najwięcej ugrać. Tłumy ulegają populistycznym tendencjom i w związku z tym nie chcą uwierzyć politykom, że coś trzeba zrobić – dodaje dr Tomasz Kowalczuk.

Kto lub co jest zarzewiem konfliktu we Francji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Prowadzi: Ernest Zozuń 
Gość: dr Tomasz Kowalczuk (filozof, politolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 15.01.2019
Godzina emisji: 17.23

kg/mk

Czytaj także

Macron contra Francuzi. Czy dojdzie do reformy prawa pracy?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 21:07
Starając się o urząd prezydenta, Emmanuel Macron zapowiadał przeprowadzenie zmian w prawie pracy. Dziś, gdy próbuje wywiązać się ze złożonej obietnicy, Francuzi masowo wychodzą na ulice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak najbliższe wybory zmienią Francję?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 18:00
Obecna sytuacja we Francji przed zbliżającymi się wyborami europejskimi, doskonale obrazuje trwający w Unii spór między zwolennikami i przeciwnikami integracji europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Następstwa niespokojnego weekendu we Francji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:30
Dziś Wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym ma się odnieść do zeszłotygodniowych protestów w kraju przeciwko podwyżkom podatków na paliwa.
rozwiń zwiń