X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dzięki nim wojna trwała krócej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 21:00
Trzej poznańscy matematycy: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki zmienili bieg II wojny światowej, ale wiedza na temat ich osiągnięć wciąż jest niewielka. To właśnie dzięki ich pracy nad rozszyfrowaniem niemieckiego kodu zwanego Enigmą wojna trwała krócej.
Audio
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki Foto: Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego - Wikimmedia Commons, Public Domain, Źródło: Andrzej Świdlicki (1994/12/12). "Polskie rozbicie szyfrów Enigmy". Nowy Dziennik: 7., fot. Mariana Rejewskiego - Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA

Dziś (w piątek) w Poznaniu rozpoczęły się Dni Enigmy. - Gdyby Polacy nie złamali szyfru Enigmy, aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim to by nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty - mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.

Bogusław Wołoszański podkreśla, że dzięki Enigmie zdołano obronić Anglię w bitwie powietrznej z Niemcami. - To nie radary ostrzegały Anglików o nadlatujących formacjach Luftwaffe, to właśnie odczytane depesze Enigmy informowały ich, kiedy przylecą samoloty, w jakiej sile i z którego kierunku - tłumaczy historyk.

W ramach Dni Enigmy otwarto dziś wystawę "Enigma. Odcyfrować zwycięstwo" oraz uruchomiono kryptologiczną grę internetową Codebreakers.eu. Od dziś można rejestrować 3-osobowe zespoły, które wezmą udział w zabawie. Począwszy od 10 grudnia na tej samej stronie ukazywać się będą wykłady omawiające jedno z zagadnień związanych ze sztuką szyfrowania i dekryptażu.

Poznańskie Dni Enigmy potrwają do niedzieli.

Audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek" można słuchać od poniedziałku do soboty od godz. 6.00 do 9.00.

(pg)