X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rekonstrukcje wybuchu stanu wojennego – żywa lekcja historii najnowszej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:25
"Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się na przepaścią" – tymi słowami generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wybrzmiewają one równie mocno 38 lat później, podczas rekonstrukcji najważniejszych epizodów z tego trudnego dla kraju okresu.
Audio
  • Rekonstrukcje wydarzeń z grudnia '81 coraz popularniejsze (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 roku
Coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 rokuFoto: PAP/Piotr Polak

Hasło "rekonstrukcja historyczna" bardziej kojarzy nam się z inscenizowaniem wydarzeń takich jak bitwa pod Grunwaldem czy II wojna światowa. Jednak, jak podkreśla Tomasz Sobczak, rekonstruktor z serwisu Milicja.info, coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 roku – Nie chcę powiedzieć, że istnieje moda na rekonstruowanie milicji, ale na pewno rekonstruktorów jest coraz więcej. W ubiegłym roku w Piastowie przypominaliśmy kilka typowych scenek ze stanu wojennego, niejednokrotnie tragicznych dla wielu osób.

Czy tego typu inicjatywy nie są, mimo wszystko, kontrowersyjne? – Trzeba to mocno niuansować. Jeżeli za tą pasją nie idzie gloryfikacja takich formacji, to jest to w porządku. Jeżeli jest ona wykorzystywana w celach edukacyjnych, należy temu nawet przyklasnąć – ocenia historyk Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

– To jest przede wszystkim odgrywanie pewnej roli, do której trzeba mieć dystans. Nie propagujemy przemocy, po prostu pokazujemy jak było – dodaje Tomasz Sobczak.

Jak na widok rekonstruktorów wydarzeń ze stanu wojennego reagują przechodnie? Który z milicyjnych pojazdów nazywano "świetlicą" lub "dyskoteką"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Stan wojenny Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 6.18

kr/ml

Czytaj także

Cukierek czy psikus? A może po prostu święty spokój?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 06:45
– Rodzice dzieci świętujących Halloween myślą: "No, świetnie! Dzieci będą ganiać, mamy kilka godzin wolnego". Zastanawianie się nad tym, co one tam robią, czy nie zakłócają komuś spokoju, schodzi na dalszy plan – mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Poznaniu niepodległość ma słodki smak

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:20
– Staramy się być spadkobiercami tradycji. Przygotowaliśmy prawie 25 tys. rogali świętomarcińskich, które będziemy rozdawać – mówi zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ks. Łukasz Łukasik. Czy niedługo, dzięki stolicy Wielkopolski, dzień 11 listopada będzie kojarzył się nam z konkretnymi potrawami tak jak inne polskie święta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Black Friday. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 06:30
Ostatni piątek listopada to dzień, podczas którego wiele osób popada w zakupowy szał. Ogromne przeceny, wielkie okazje, jedyne w ciągu całego roku. Czy aby na pewno?
rozwiń zwiń