X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy prawa dłużników powinny być lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:00
W Ministerstwie Sprawiedliwości pojawiły się nowe pomysły, które mają chronić prawa obywateli.
Audio
  • Czy państwo powinno lepiej chronić zadłużonych obywateli? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kittisak Jirasittichai

Po pierwsze zakaz egzekucji długu z nieruchomości, kiedy dług jest ułamkiem wartości mieszkania czy działki. Po drugie ograniczenia w sprzedawaniu długów, ponieważ nie mamy jasnych zasad obrotu nieruchomościami. Po trzecie poszerzenie obowiązków komorników, którzy musieliby weryfikować zasadność prowadzonej egzekucji.

Czy prawa dłużników powinny być lepiej chronione?

– Nie chodzi tu o hipotekę czy innego rodzaju zabezpieczenie, tylko o sytuację, w której mamy niewielki dług, często pochodzący z różnego rodzaju pożyczek, działalności lichwiarskiej. Są to niewielkie długi, które urastają do gigantycznych rozmiarów wskutek ogromnych kosztów pozaodsetkowych, w tej chwili nieograniczonych. Dlatego proponujemy wprowadzić te ograniczenia. Dla przytłaczającej większości Polaków to właśnie dach nad głową jest gwarantem podstawowego bezpieczeństwa i państwo jest zobowiązane dbać o te podstawowe potrzeby. Pozbawienie kogoś mieszkania za niewielki dług w wysokości, np. 3 tys. złotych absolutnie nie jest właściwe – argumentuje wiceminister sprawiedliwości oraz pełnomocnik rządu ds. praw człowieka prof. Marcin Warchoł.

– Wydaje się, że to może zaburzyć sposób funkcjonowania egzekucji. Art. 804, gdzie komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i zmagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym, czyli wyrokiem sądu, może spowodować to, że stosując klauzulę sumienia, wkraczamy w kompetencje sądu orzekającego. Dla nas, dla komorników, organów powołanych do wykonywania orzeczeń sądowych przepisy proceduralne powinny być jasne i nie może być zbyt wielu dowolności. Te dowolności mogą kończyć się patologicznymi sytuacjami – stwierdza Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich), Monika Janus (rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej), Krystyna Krzekotowska (Uczelnia Łazarskiego), Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Przez System Bankowy i Prawny), Michał Sokołowski (radca prawny, Stowarzyszenie "Dłużnik ma prawo"), prof. Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka), 
Godzina emisji12.07
Data emisji: 12.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy państwo bywa opresyjne wobec przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:00
A miało być tak pięknie. Niestety, zbiór zasad określanych mianem Konstytucji dla biznesu nie działa. Nie działa od początku istnienia, czyli od półtora roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy banki powinny ponieść konsekwencje wadliwych umów frankowych?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 13:00
Warszawski Sąd Okręgowy unieważnił najgłośniejszą umowę kredytową, rozliczaną według kursu franka, państwa Dziubaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury bez podatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:00
Blisko 80 procent Polaków chce, żeby posłowie porozumieli się i przyjęli ustawę zwalniającą emerytów z opodatkowania ich świadczeń.
rozwiń zwiń