X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy polityczki, krytyczki i ministry przyjmą się w polszczyźnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 13:00
W prasie, ale również w internecie na różnych forach toczy się dyskusja dotycząca żeńskich końcówek.
Audio
  • Czy feminatywy wejdą do naszego języka? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/igorstevanovic

Chodzi o to, by w polszczyźnie funkcjonowały na co dzień polityczki, magistry, krytyczki, gościnie czy ministry. Niedawno grupa polityczek wybranych z list Lewicy zgłosiła do kancelarii Sejmu wniosek o "uwzględnienie płci". W dokumentach, na kartach do głosowania chcą być posłankami, a nie posłami na Sejm. W ogólnopolskiej dyskusji mamy do czynienia nie tylko ze sporem językowym, ale również politycznym, ideologicznym.

Czy polityczki, krytyczki i ministry przyjmą się w polszczyźnie?

– Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że niechęć budzi to, że żeńskie końcówki brzmią dziwnie, w związku z czym mają trudności, by zakorzenić się w polszczyźnie. Po prostu zapomnieliśmy o własnej tradycji. Słowo "gościni" funkcjonowało w języku polskim i znajdowało się w jednym z wydanych w latach 20. XX w. słowników języka polskiego. Jeżeli mielibyśmy zacząć używać żeńskich końcówek i miałoby się z tym wiązać pojawienie się nowego znaczenia, nie byłoby w tym nic złego. Tylko pozostałoby pytanie, czy to byłoby pojawienie się nowego znaczenia, czy może powrót do tradycji – argumentuje Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji "STER".

– Jestem zwolenniczką tego, by język wykorzystywał swoje możliwości słowotwórcze, a nasz ma ich bardzo dużo. Prawie od każdej formy męskiej możemy utworzyć formę żeńską. Tak jak mamy "lekarza" i "lekarkę" czy "nauczyciela" i "nauczycielkę", możemy mieć "ministra" i "ministerkę" lub "premiera" i "premierkę". Na przykład Czesi i Słowacy nie mają z tym żadnego problemu, tam jest "kanclerzka" itp. Z jednej strony są możliwości systemowe języka, czyli możemy tworzyć słowa, ale z drugiej strony są jego użytkownicy, z których jedni chcą, a drudzy nie. Trzeba brać też pod uwagę odczucia społeczne – mówi prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Agnieszka Grzybek (Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER), prof. Katarzyna Kłosińska (przewodnicząca Rady Języka Polskiego), Urszula Nowakowska (dyrektorka Centrum Praw Kobiet), Wanda Nowicka (posłanka klewicy), dr Aleksandra Piotrowska (psycholożka)
Data emisji: 19.11.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy ogłoszona piątka powinna być priorytetem nowego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:00
Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, w ciągu trzech miesięcy rządów PiS zostaną przygotowane albo nawet uchwalone ustawy dotyczące pięciu spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany patronów ulic są nam potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 13:13
Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza na ulicę Podlaską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy temperatura sporu politycznego nieco spadnie?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:00
Inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu za nami.
rozwiń zwiń