X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:13
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie państwa Dziubaków, którzy zawarli umowę na kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. 
Audio
  • Co mogą wywalczyć "frankowicze"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, marekusz

Zdaniem powodów taki mechanizm jest niezgodny z prawem, ponieważ bank jednostronnie określa kurs franka. Ten wyrok może być kluczowy dla wielu Polaków spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie.

– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców. Mając na uwadze treść pisemną tego wyroku, trzeba powiedzieć, że TSUE przede wszystkim idzie w nieważność umowy – wyjaśnia mecenas Barbara Garlacz. – Jeśli usunięcie postanowień nieuczciwych prowadzi do zmiany głównego przedmiotu umowy, to dyrektywa nie sprzeciwia się temu, aby taką umowę unieważnić, bo nie na to obydwie strony się umawiały – dodaje. 

– Do tej pory szacowano, że około 2 procent "frankowiczów" zdecydowało się wejść na drogę sądową. W porównaniu z 400 tysiącami udzielonych kredytów to niewiele. Wiele jednak może się stać. To ogromne wyzwanie dla sądów – mówi ekonomista prof. Dariusz Filar. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: mec. Barbara Garlacz (Kancelaria Garlacz), prof. Dariusz Filar (ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej), mec. Jędrzej Jachira (kancelaria prawna Adam Sobota), prof. Witold Orłowski (Akademia Finansów i Biznesu – Vistula), Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich), Arkadiusz Szcześniak (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu)
Data emisji: 3.10.2019
Godzina emisji12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przyszły rząd powinien spełnić postulaty lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 13:12
Około 30 tys. osób podpisało się pod manifestem "Polska to chory kraj". Akcję prowadzoną przez Okręgową Izbę Lekarską poparły pozostałe Izby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rodzina wymaga specjalnej opieki państwa?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:13
Nie ma partii politycznej, która tuż przed wyborami nie mówiłaby o rodzinie. Politycy chcą wspierać rodzinę, walczyć o jej prawa, a także chronić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 13:10
Prowadzący hulajnogi elektryczne wciąż traktowani są jak piesi, a zatem mają prawo do poruszania się po chodnikach. Wypadków z udziałem hulajnóg jest coraz więcej.
rozwiń zwiń