Czy napisałem już testament?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy napisałem już testament?
Ustawa podnosi kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Zwolnione będzie nabycie własności na kwotę 36.120 zł od jednej osoby lub 108.360 zł od kilku osób - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.Foto: Shutterstock.com/Africa Studio

Czym jest testament? Czy od jego napisania się umiera? Czy testamenty sporządzają wyłącznie ludzie zamożni, umierający lub ci, którzy chcą kogoś wydziedziczyć? 

Posłuchaj

Czy warto sporządzić testament wcześniej? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Te pytania naprawdę padają, kiedy chodzi o spisanie tzw. ostatniej woli. Według Millward Brown tylko trzynastu na stu Polaków powyżej 50. roku życia napisało testament. Zbliża się Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. 

– Od lat próbujemy odczarować myślenie o testamentach, bo te kojarzą się raczej negatywnie. Panuje myślenie, że jeżeli ktoś pisze testament, to jest bliski śmierci albo chce kogoś wydziedziczyć, zemścić się itd. My chcemy uczyć tego, że testament może być czymś dobrym, czymś, co zaprowadzi pewien ład w rodzinie, da pewność, co ma się wydarzyć. Może być podziękowaniem, zabezpieczeniem dla wszystkich, na których nam zależy – mówi Zuzanna Maciaszek-Janaszek, prezes zarządu Fundacji "Podaj dalej", która jest współorganizatorem kampanii "Napisz Testament".

– W przypadku pisania testamentu odręcznie warto pamiętać o tym, że jest to czynność formalna, więc wymaga ona użycia formalnego języka. Dzięki temu później nie ma wątpliwości, co ma wynikać z tego dokumentu, jak go interpretować. Zalecamy korzystanie z pomocy notariusza, tak żeby testament miał formę aktu notarialnego. Jeżeli pozostawimy jego pisanie na ostatnie chwile, notariusz może odmówić sporządzenia aktu. Zdarza się, że notariusz zaproszony do szpitala stwierdza, że osoba nie jest już w stanie złożyć oświadczenia woli, na podstawie którego rozporządzi swoim majątkiem – radzi Łukasz Martyniec, prawnik, doradca sukcesyjny, specjalista do spraw prawa spadkowego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Zuzanna Celmer (psychoterapeutka), Robert Kawałko (prezes i założyciel fundacji "Polski Instytut Filantropii"), Zuzanna Maciaszek-Janaszek (prezes zarządu Fundacji "Podaj dalej"), mec. Łukasz Martyniec (prawnik, doradca sukcesyjny, specjalista do spraw prawa spadkowego), Maria Serafin (była szefowa Rada Seniorów Miasta Konina, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Ewelina Szeratics (manager kampanii "Napisz Testament")
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji12.09

kr/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane