X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy działanie firm pożyczkowych wymaga uregulowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:15
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy antylichwiarskiej. Zakłada ona karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto oferuje pożyczki lichwiarskie.
Audio
  • Czy działanie firm pożyczkowych wymaga regulacji? ( Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bluedog studio

To usuwanie pułapek zastawianych na nieświadomych obywateli – mówił o projekcie ustawy anty-lichwiarskiej premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, projekt ma zapobiegać nadużywaniu silnej pozycji przez firmy pożyczkowe wobec słabszych obywateli.

– Odsetki od pożyczki dziś są gigantyczne, wynoszą po kilkaset, kilka tysięcy złotych. Dlatego wprowadzamy stały limit kosztów poza-odsetkowych. Marże, prowizje, opłaty nie mogą przekraczać stałego limitu 10 proc. – mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Firmy chwytają się najróżniejszych trików – w jednym przypadku stworzono cos takiego jak opłata za dysponowanie kapitałem. Przykładowo, pożyczam tysiąc złotych, a dodatkowo żądam dwóch tysięcy za możliwość dysponowania tymi pieniędzmi. Obywatele nie mogą zostać pozostawieni z tym samym sobie. Konsument powinien mieć jasną informację, ile będzie musiał ostatecznie zapłacić za pożyczkę. Państwo powinno chronić swoich obywateli – dodaje.

– Firmy pożyczkowe udzielają niższych kwot, wobec tego stosują wyższe opłaty. W przypadku kredytów bankowych, gdy mamy do czynienia z wyższymi kwotami i tańszym kapitałem, te koszty dla klienta mogą być niższe. Firmy pożyczkowe pożyczają tylko i wyłącznie własny kapitał, to jest najdroższa forma finansowania działalności gospodarczej, stąd też, aby mogły funkcjonować, muszą proponować konsumentom wyższe koszty – twierdzi Jarosław Ryba, prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także Trójkowi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
ProwadziKuba Strzyczkowski 
Goście: Janusz Grobicki (Centrum Badań im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), Piotr Kuczyński (analityk rynków finansowych), Jarosław Ryba (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych), Marcin Warchoł (Ministerstwo Sprawiedliwości)
Data emisji: 24.06.2019
Godzina emisji: 12.06

kr/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zacieśnianie współpracy z USA jest naszą racją stanu?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:00
Zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska zgłosiła chęć zakupu 32 samolotów F 35A. Wiadomo też, że nastąpi zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce o minimum tysiąc żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:00
Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia nie ma wątpliwości. Systemowi opieki zdrowotnej mogą pomóc dodatkowe pieniądze. Można podnieść składkę zdrowotną wszystkim, ale na razie o takiej podwyżce nie ma mowy.
rozwiń zwiń