Czy potrafię żyć bez plastikowych opakowań?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy potrafię żyć bez plastikowych opakowań?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MarandaB / Pixabay

Z badań – prowadzonych również w Polsce – wynika, że w organizmach ludzi jest coraz więcej plastiku. To efekt działania plastikowych opakowań, sztućców i jedzenia ryb.

Posłuchaj

Co dalej z jednorazowymi produktami plastikowymi? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co drugi śmieć znaleziony w morzu i na plaży to produkt z tworzyw, ogłosiła Komisja Europejska. Parlament Europejski właśnie głosował nad dyrektywą zakazującą produkcji plastikowych talerzy i słomek. Czeka nas rewolucja.

– Oczywiście, jest dość silne lobby producentów tego typu produktów i Greenpeace opublikował kilka dni temu dokument, do którego dotarliśmy, a z którego jasno wynika, że są naciski na Parlament Europejski i Komisję Europejską, żeby ten trend odchodzenia od produkcji plastiku jednorazowego użytku wyhamować. Jednak my, jako ludzkość, nie mamy czasu na to. Naukowcy mówią wyraźnie: jeśli nie zmienimy swoich postaw, to do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb  – mówi rzecznik prasowy Greenpeace Polska Katarzyna Guzek.

– Oceniam, że udział w rynku opakowań plastikowych, o których mówi unijna dyrektywa, to około 10%- 15%. Z punktu widzenia skutków, jakie stały się genezą tej decyzji, która jest przygotowywana i zapewne realizowana, w pełni się zgadzam. Jeśli patrzeć na to z perspektywy ekosystemu i tego jak oddziałują na niego np. słomki, jednorazowe sztućce, to jest to decyzja absolutnie słuszna. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to bardzo trudna i dyskusyjna sprawa. To kwestia mentalności i kultury, bo z jakiego materiały by one nie były wykonywane i tak mogą zalegać w miejscach, w których nie powinno ich być  – zaznacza inż. Wacław Wasiak dyrektor PIO.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Katarzyna Guzek (rzecznik prasowy Greepneace Polska), Radosław Gawlik (Eko-Unia, Partia Zieloni), Artur Decyk (Neopak), inż. Wacław Wasiak (dyrektor Polskiej Izby Opakowań), Bartosz Zadura (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce), Aneta Szpura (ekolog)
Data emisji: 25.10.2018
Godzina emisji: 12.09

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane