Czy szpitale, które nie spełniają norm sanitarnych, należy zamykać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy szpitale, które nie spełniają norm sanitarnych, należy zamykać?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ikontee

Główny Inspektorat Sanitarny zbadał nasze szpitale pod kątem warunków, które mogą zagrażać chorym. Jest bardzo źle. 

Posłuchaj

Czy polskie szpitale spełniają normy sanitarne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W większości przypadków szpitale mogą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, placówki muszą przestrzegać standardów sanitarnych. Jeśli nie, powinny zostać zamknięte. Tylko kto odważy się podjąć taką decyzję w sprawie np. jedynego szpitala dla powiatu...

– Ci, którzy mówią, że nasze normy są restrykcyjne, mówią o dawnych normach. Przez lata były one łagodzone i nie różnią się od tych, które obowiązują w innych państwach. We wczesnych latach 90. powstały pierwsze wymagania, wzorowane na bardzo wysokich, amerykańskich. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia jasno przewiduje co robić w sytuacji, gdy szpital nie spełnia norm sanitarnych. Dawało ono szpitalom możliwość wystąpienia o odstępstwo na zawsze. Jeśli jakaś z norm nie była spełniana, a nie zagrażało to zdrowiu i życiu pacjentów, można było takowe uzyskać i to na zawsze. Większość podmiotów, jednak nie zgłosiła tego – mówi dr Piotr Warczyński, były minister zdrowia.

– Oczywiście, mamy w polskim szpitalnictwie duże problemy. Jeśli spojrzymy choćby na kwestię sterylizatorni, które muszą spełnić pewne warunki, to widać, że wiele szpitali ich nie spełnia. Są jednak znacznie większe problemy. W placówkach budowanych w latach 70. krzyżują się często tak zwane "drogi czyste" i "drogi brudne", nie ma klimatyzacji, a systemy wentylacji są stare. Jedyną szansą w takich sytuacjach jest budowa nowych szpitali. Czynnik ludzki również występuje, ale w Polsce jest bardzo duży postęp. Musimy o tym mówić i stale szkolić tych ludzi. Na pewno poprawiły się standardy sanitarne i świadomość personelu – komentuje Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Piotr Warczyński (były minister zdrowia), Jarosław Fedorowski (prezes Polskiej Federacji Szpitali), Aleksandra Kurowska (red. naczelna portalu Politykazdrowotna.com), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Piotr Wróbel (dziennikarz zajmujący się problematyką zdrowotną), Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego)
Data emisji: 19.06.2018
Godzina emisji: 12.08

ml/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane