Polska pomiędzy ksenofobią a otwarciem na obcych. Czego się boimy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska pomiędzy ksenofobią a otwarciem na obcych. Czego się boimy?
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/bykst

- W tej chwili mamy w Polsce do czynienia z falą zachowań ksenofobicznych, związanych z pewną atmosferą polityczną, która w Polsce zapanowała. Jest przyzwolenie na tego typu zachowania czy nawet zachęcanie do tego typu aktów ze strony ważnych osób i instytucji - mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. Nie wszyscy zgadzają się z takim stanowiskiem.

Posłuchaj

Czy w Polsce rośnie problem ksenofobii? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Raport Europejskiej Komisji Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji z czerwca ubiegłego roku pokazuje nas jako homofobów, przepełnionych rasizmem i ksenofobią. - Warto się zastanowić, dlaczego tak wiele osób boi się imigrantów. Co takiego sprawia, że dostrzegają tylko negatywne strony otwierania się na osoby, które uciekają przed wojną, głodem i śmiercią - podkreśla Kinga Karp, trenerka antydyskryminacyjna.

Czy można zupełnie wyrugować nienawiść z internetu? Jak się objawia ksenofobia w codziennych sytuacjach? Czy w ostatnich latach policja odnotowuje coraz więcej napaści na tle rasowym? Jaką rolę we wzrośnie nastrojów ksenofobicznych, zdaniem niektórych słuchaczy, odegrała polityka unijna? Jak tłumaczą swoje zachowania zatrzymani agresorzy nienawiści wobec osób z odmiennych kultur? O tym m.in. więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Kinga Karp (Fundacja Autonomia, trenerka antydyskryminacyjna, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), Marcin Bogucki (socjolog), dr Jacek Kucharczyk (prezes Instytutu Spraw Publicznych), podkomisarz Dawid Marciniak (Komenda Główna Policja), prof. Kazimierz Kik (politolog), Anna Tatar (Stowarzyszenie Nigdy Więcej)
Data emisji: 14.09.2016
Godzina emisji: 12.09

sm

Wyniki sondy przeprowadzonej w czasie programu

Polecane