X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Brutalna prawda o sytuacji zwierząt w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:45
Zdaniem ekspertów z organizacji broniących praw zwierząt, sprawcy nawet bardzo brutalnych przestępstw w praktyce nie odczuwają żadnych sankcji. Jak duża jest skala problemu i z czego on wynika?
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego dyskutują o tym, jak Polacy traktują zwierzęta (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Jednym z tematów poruszanych w audycji był los zwierząt na wsiach, trzymanych na łańcuchach. W jakich przypadkach można tu mówić o znęcaniu?
Jednym z tematów poruszanych w audycji był los zwierząt na wsiach, trzymanych na łańcuchach. W jakich przypadkach można tu mówić o znęcaniu? Foto: Pixabay/kropekk_pl

Według raportu Stowarzyszenia EKOSTRAŻ i Fundacji CZARNA OWCA PANA KOTA tylko niecałe 20 proc. spraw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami kończy się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia. Przy czym zdecydowana większość (86 proc.) orzekanych przez sądy wyroków to kary w zawieszeniu.

Mecenas Anna Chrobot tłumaczyła, że sądy, wydając wyroki w sprawach dot. znęcania się nad zwierzętami, mają do wyboru kilka kar. - Chodzi o grzywnę, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności jako najostrzejszą karę. Niestety, jeśli tego rodzaju przestępstwo popełnione zostało po raz pierwszy, sądy z reguły stosują warunkowe zawieszenie wykonania kary. Skutki są takie, że sprawcy bardzo brutalnych przestępstw, moim zdaniem niebezpieczni dla społeczeństwa, w praktyce nie odczuwają żadnych sankcji - mówiła ekspertka.

Tomasz Argasiński z Fundacji CZARNA OWCA PANA KOTA podkreślił dodatkowo, że jest dużo spraw, które nigdy nie trafiają do sądu. Przy czym często nie jest to związane z wadliwym prawodawstwem. Dlaczego zatem tak się dzieje? Jak duża jest skala problemu znęcania się nad zwierzętami? Kto statystycznie najczęściej dopuszcza się takiego czynu? Między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji, w której wiele historii związanych z trudną sytuacją zwierząt na wsi i w mieście opowiedzieli też słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: mec. Anna Chrobot (współpracująca ze Stowarzyszeniem EKOSTRAŻ), Cezary Wyszyński (Fundacja Viva!), Jacek Bożek (prezes Klubu Gaja), Mateusz Łątkowski (pełnomocnik f\Fundacji Lex Nova), dr Michał Rudy (Uniwersytet Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu), Ewa Gebert (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Animals), Tomasz Argasiński (Fundacja CZARNA OWCA PANA KOTA)
Data emisji: 30.03.2016
Godzina emisji: 12.07

ei/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Zakaz wyprowadzania psów niezgodny z prawem. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 15:51
Każdy z nas widział kiedyś tabliczkę z napisem "Zakaz wyprowadzania psów". Sąd administracyjny we Wrocławiu orzekł właśnie, że stawianie takich znaków w parkach i na placach zabaw jest niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa o ochronie zwierząt wymaga zmian?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 15:50
Posłowie chcą wprowadzenia zakazu trzymania psów na łańcuchu i występu zwierząt w cyrkach oraz delegalizacji uboju rytualnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebujemy ustawy antyterrorystycznej?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 13:40
Trwają intensywne prace nad ustawą antyterrorystyczną. Ma być przyjęta w maju. Daje ogromne możliwości służbom specjalnym.
rozwiń zwiń