X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pijany sprawca wypadku zapłaci za leczenie ofiary?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 23:30
Posłowie PSL przygotowali projekt ustawy w tej sprawie. - To kwestia sprawiedliwości społecznej - mówi Krzysztof Kosiński z PSL. - Takie rozwiązanie byłoby najlepsze - twierdzi Olga Łączkowska, prawnik Fundacji "Nadzieja" Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.
Audio
  • Pijany sprawca wypadku zapłaci za leczenie ofiary (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Pijany sprawca wypadku zapłaci za leczenie ofiary?
Foto: Glow Images/East News

Nietrzeźwy lub odurzony sprawca, także rowerzysta, miałby ponieść wszelkie koszty związane z akcją ratowniczą i leczeniem oraz rehabilitacją ofiar. W wielu przypadkach rachunki dla sprawców byłyby bardzo wysokie... Posłowie PSL liczą, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do Sejmu.

- Do tej pory NFZ mógł dochodzić sprawiedliwości, ale obecne przepisy są skomplikowane, nie ma konkretnej podstawy prawnej. Nasz pomysł zakłada, by wojewódzkim oddziałom NFZ przyznać odpowiednie narzędzia - twierdzi poseł PSL Krzysztof Kosiński i dodaje, że w ten sposób wszyscy obywatele nie będą musieli składać się na wypłatę środków na leczenie przez NFZ.

Rozmówca Kuby Strzyczkowskiego dodaje, że nic nie będzie działo się automatycznie. W praktyce NFZ będzie musiał wystąpić na drogę sądową przeciwko kierowcy, by wyegzekwować środki za leczenie zarówno ofiary, jak i pijanego sprawcy.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- To pomysł idący w dobrym kierunku. Co prawda, ta zmiana pewnie nie spowoduje automatycznie, że osoba pijana nie wsiądzie za kierownicę, ale może zastanowi się dwa razy - uważa Olga Łączkowska, prawnik Fundacji "Nadzieja" Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.

Gość "Za, a nawet przeciw" dodaje, iż zapewne kwestia przeniesienia odpowiedzialności finansowej na sprawcę nie będzie obowiązkiem NFZ, ale możliwością. - W przeciwnym wypadku NFZ stałby się instytucją biurokratyczną, której zadaniem byłoby głównie ściąganie pieniędzy od sprawców - mówi Olga Łączkowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Janusz Popiel (prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowany w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter-Ego"), Ryszard Fonżychowski (Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Droga i Bezpieczeństwo"), Sławomir Gołębiowski (biegły sądowy ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego), Rajmund Nierychło (Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Transportu Samochodowego w Katowicach).

(fbi/mk)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy intermetowej:

Czytaj także

"Wypadki powodowane przez pijanych są tragiczniejsze w skutkach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:56
- Piliśmy z kolegami, wracałem autem i 300 metrów od domu zderzyłem się ze skuterem. Nie zatrzymałem się przy wypadku. Dopiero na drugi dzień dotarło do mnie, co się stało. Wtedy zabrała mnie policja. Dostałem wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia - opowiada w audycji "Radio alkomat" Adam. Mężczyzna spowodował wypadek, w którym kierowca skutera odniósł poważne rany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przekonać pijanego, by nie wsiadał za kółko?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:00
- Trzeba reagować. Nawet jeśli pijana osoba, która wsiada za kółko obrazi się na nas, to czymże to jest w porównaniu z ryzykiem, że ktoś zginie w wypadku? - pyta retorycznie terapeutka uzależnień Anna Zielenkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zaostrzenie sankcji wobec Rosji ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 15:00
"Ugoda Mińska" wprowadziła rozejm na Ukrainie. Ale jak podkreśla wielu polityków Unii Europejskiej, być może bardzo nietrwały. Mieszkańcy Mariupola żyją w strachu przed ofensywą rosyjskich wojsk, która może nastąpić w każdej chwili... Mimo wszystko Unia wstrzymała się z wprowadzeniem nowych sankcji wobec Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorący spór o edukację seksualną w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:12
W Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie nowelizacji kodeksu karnego. Projekt zakłada kary za propagowanie zachowań seksualnych wśród małoletnich poniżej 15. roku życia. Pod projektem działacze Fundacji "Pro-prawo" zebrali 250 000 podpisów. Zdaniem niektórych to wyrzucenie edukacji seksualnej ze szkół.
rozwiń zwiń