X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Minister finansów: środki na nową tarczę będą pochodzić z rynku krajowego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 18:42
– Jesteśmy szóstą co do wielkości gospodarką w Europie, jesteśmy dużym rynkiem. Myślę, że tu nie będzie większego kłopotu, możemy to sfinansować z lokalnego rynku – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński.
Audio
  • Minister finansów o tarczy finansowej i nowelizacji budżetu (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: twitter.com / Ministerstwo Finansów

Obok dwóch programów wsparcia gospodarczego przygotowanych przez rząd, nazywanych tarczą antykryzysową i tarczą antykryzysową 2.0, rząd przygotował także kolejny projekt – tarczę finansową, która ma opiewać na 100 mld zł. W Polskim Radiu mówił o tym minister finansów Tadeusz Kościński.

1200_Emilewicz_TT.jpg
Jadwiga Emilewicz zapowiada nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej

Skąd pieniądze na tarczę finansową?

– 100 miliardów złotych sfinansujemy z rynku krajowego. Jesteśmy szóstą co do wielkości gospodarką w Europie, jesteśmy dużym rynkiem. Myślę, że tu nie będzie większego kłopotu, możemy to sfinansować z lokalnego rynku – mówił minister finansów.

– Przypominam, jako wskaźnik, że mamy 270 mld w samych banknotach i monetach "w materacach". Te 100 mld to nie jest wcale taka duża kwota – podkreślił. Przypomniał także, że tarcza finansowa jest częścią składową tarczy antykryzysowej, która opiewa w sumie na 300 mld zł, a to jest 15 proc. polskiego PKB.

Obligacje 3- i 5-letnie

Minister finansów został zapytany o to, co się stanie, kiedy przyjdzie czas spłaty obligacji, które wyemituje państwo w ramach tarczy finansowej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Jeszcze za wcześnie na to, by mówić, co będzie za pięć lat. Mamy rozwiązać kłopot z pandemią. Nie wiemy, czy ta pandemia skończy się za miesiąc, czy będzie się ciągnąć kilka miesięcy, czy rok. Będziemy się martwić za 3-5 lat, czy to jest jedna emisja, którą będziemy musieli potem skupować jako Skarb Państwa, czy zwiększymy deficyt, czy będziemy musieli mieć jeszcze większe emisje – odparł Tadeusz Kościński.

Nowelizacja budżetu

Zbigniew Krysiak 1200.jpg
Prof. Krysiak: nastąpi rewolucyjna korekta, jeśli chodzi o sposób prowadzenia biznesów

Tadeusz Kościński mówił także o zapowiedziach premiera dotyczących możliwości nowelizacji budżetu na rok 2020. Podkreślił, że obecnie mamy dobrą sytuację, bo budżet jest zbilansowany, a specustawa pozwala przesuwać w ramach istniejącego budżetu różne kwoty. Przypomniał także, że przez ostatnie lata znacznie spadł dług publiczny.

- Więc teraz nie musimy nowelizować, ale rzeczywiście wszyscy wiemy, że będziemy potrzebowali stworzyć deficyt budżetowy, zadłużyć się trochę. Mamy jeszcze kilka miesięcy, nim taka potrzeba będzie. Na ile będziemy musieli zadłużyć i jaka będzie potrzeba nowelizacji, to jeszcze kilka miesięcy poczekajmy – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki  popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Tadeusz Kościński (minister finansów)
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 17.44

jmo/mk

Czytaj także

Rozszerzona pomoc dla przedsiębiorców. Senat przyjął tarczę antykryzysową 2.0

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:25
Senatorowie przegłosowali ponad 100 poprawek. Zaakceptowali również blisko 30 poprawek redakcyjno-legislacyjnych, w tym zaproponowanych przez rząd, a także kilkadziesiąt zgłoszonych przez senatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń: od poniedziałku przywracamy funkcje niezbędne dla działania państwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 18:20
– Dzisiaj państwo bierze na siebie współodpowiedzialność za biznesy tak, aby zachować w jak największym stopniu zatrudnienie i płynność tych przedsiębiorstw – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
rozwiń zwiń