X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Szef MEN: nauczanie on-line wprowadziło niemal 100 proc. szkół w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:06
- Zdajemy sobie sprawę z nowej formy pracy dla nauczycieli i ograniczeń sprzętowych. Dlatego w rozporządzeniu o kształceniu na odległość wyraźnie wspominamy, że nauczyciel musi dostosować formę pracy zdalnej do możliwości technicznych ucznia oraz do jego możliwości psychofizycznych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Audio
  • Dariusz Piontkowski o nauczaniu na odległość w związku z epidemią koronawirusa (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bielecki

Od 12 marca do 10 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Obecnie placówki te mają obowiązek nauczania na odległość. Wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej tylko zalecało, by nauczyciele podejmowali próby kształcenia na odległość. Dziś, kiedy lekcje prowadzone są zdalnie, nie brakuje głosów, że choć wprowadzenie tego rozwiązania było konieczne, nie jest ono w pełni komfortowe i dla uczniów, i nauczycieli. Jak stwierdził m.in. Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, nie da się prowadzić takiej edukacji przez internet, jaka na co dzień do niedawna odbywała się w szkołach, bo jest problem z doświadczeniem części nauczycieli w pracy on-line, a niektórzy uczniowie nie mają dostępu do sieci.

komp 1200.jpg
Zakup komputerów dla uczniów. MEN zapowiada wsparcie dot. zdalnego nauczania

"Mieliśmy dwa wyjścia"

Dariusz Piontkowski przypomniał, że w szczególnej sytuacji znalazła się nie tylko edukacja, ale wszystkie inne dziedziny życia. - Dlatego mieliśmy dwa wyjścia. Albo powiedzieć, że są ferie i nauczyciele z uczniami nic nie muszą robić, albo próbować dotrzeć do uczniów poprzez nauczanie na odległość. Uznaliśmy, że warto to wprowadzić. Tym bardziej, że przez prawie dwa tygodnie nauczyciele mieli czas oswoić się z nauczaniem on-line - podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

Minister edukacji narodowej zaznaczył, że jego resort zbiera dane ze szkół odnośnie technicznych możliwości prowadzenia nauki przez internet. - Wiemy, że niemal 100 proc. szkół prowadzi taką edukację w różnych formułach. Od początku zakładaliśmy, że mogą nastąpić tu różne problemy, bo zdajemy sobie sprawę, że dla nauczycieli to nowa forma pracy i nie wszyscy potrafią od razu się w niej odnaleźć - powiedział Dariusz Piontkowski.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Co z próbnymi egzaminami ósmoklasisty i maturalnymi? MEN wyjaśnia

Zapewnił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o nauczanie drogą internetową. - Zdajemy też sobie sprawę z ograniczeń sprzętowych. Dlatego w rozporządzeniu o kształceniu na odległość wyraźnie wspominamy, że nauczyciel musi dostosować formę pracy zdalnej do możliwości technicznych ucznia oraz do jego możliwości psychofizycznych. Chodzi o to, by nie zmuszać go do siedzenia przed ekranem przez sześć czy siedem godzin dziennie - wyjaśnił Dariusz Piontkowski.

twitter men 1200.jpg
"Przejściowe problemy". MEN o trudnościach w dostępie do e-dzienników

Poradniki dla nauczycieli

W tym celu - jak dodał - resort edukacji od początku problemów z nauczaniem stacjonarnym z powodu koronawirusa instruował nauczycieli, jak nauczać on-line. - Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji umieszczaliśmy różnego rodzaju poradniki, w których wskazywaliśmy nie tylko na możliwe formy pracy i potrzebne do tego narzędzia, ale także na zasady zadawania prac domowych - podkreślił minister edukacji narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
Data emisji: 01.04.2020
Godzina emisji: 16.46

bb/

Czytaj także

Szef MEN: jeżeli zajdzie potrzeba, zmienimy przebieg roku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 11:34
- Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego. Jeżeli będzie taka potrzeba, to z nich skorzystamy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Laptop dla ucznia". Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl chce pomóc szkołom

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 10:08
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl chce pomóc szkołom w mniejszych miejscowościach i kupić laptopy w ramach akcji "Laptop dla ucznia". Apeluje do indywidualnych darczyńców, firm i instytucji o wsparcie akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEN: od 9 do 14 kwietnia przerwa świąteczna, nie będzie zajęć szkolnych na odległość

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:15
Od 9 do 14 kwietnia w szkołach obowiązuje wielkanocna przerwa świąteczna. Oznacza to, że 9 i 10 kwietnia szkoły nie będą prowadzić zajęć z uczniami w formie kształcenia na odległość - wyjaśnia MEN.
rozwiń zwiń