X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gospodarcze prognozy po epidemii koronawirusa. Trzy scenariusze dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:29
–  Scenariusze na ten rok są o wiele bardziej pesymistyczne niż te najczarniejsze, które rysowaliśmy na początku roku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Audio
  • Piotr Arak o scenariuszach dla polskiej gospodarki po epidemii koronawirusa (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Elle Aon

Gość "Pulsu Trójki" przewidywał, że w odczytach z drugiego kwartału 2020 r. zapewne będą "pustki", które spowodowane będą m.in. brakiem działalności gospodarczej. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Poznamy dane o sprzedaży detalicznej w lutym. Będzie już widać skutki epidemii?

– Koniec tego kwartału, czyli marzec i początek kolejnego kwartału, to będzie moment, w którym pewnie będziemy mieli recesję – powiedział Arak. Dodał, że w chwili obecnej można jedynie przypuszczać jakie będą wyniki, gdyż na ten moment nie ma danych, na których można się oprzeć. Dopiero po zakończeniu miesiąca GUS i inne urzędy zaczną zbierać dane. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Pesymistyczne scenariusze

TARCZA.jpg
"Tarcza antykryzysowa" a dług publiczny. Paweł Borys: nie powinien przekroczyć 50 proc. PKB

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślił, że na ten moment można jedynie opierać się na własnych obserwacjach ogólnej sytuacji.

– To sprawia, że scenariusze na ten rok są o wiele bardziej pesymistyczne niż te najczarniejsze, które rysowaliśmy na początku roku – przyznał Arak.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Helicopter money" w walce ze skutkami pandemii. Amerykanie dostaną pieniądze na konta

Rozmówca Patrycjusza Wyżgi przytoczył opinie dużych, zagranicznych i polskich ośrodków analitycznych, które prognozują duże ryzyko recesji. – Narysowaliśmy trzy takie scenariusze. W pierwszym wzrost gospodarczy w Polsce jeszcze będzie się utrzymywał i będziemy mieli odbicie w drugiej połowie roku. (…) To jest scenariusz optymistyczny. Drugi scenariusz zakłada, że nie uda nam się tak szybkiego odbicia zrealizować i gospodarka Polski się skurczy (…) pierwszy raz od 1991 roku. (…) To nadal jest umiarkowany scenariusz. Taki najbardziej pesymistyczny jest taki, w którym gospodarka Polski nie odbija w drugiej połowie roku i nie ma szans na poprawę sytuacji – wyjaśnił ekspert.

Dodał, że ostatnie rozwiązanie zakłada zmianę wartości PKB i spadek o 5 proc. Towarzyszyć będzie temu wzrost bezrobocia. Ekspert przyznał, że wszystkie trzy scenariusze są w tej chwili równie prawdopodobne.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Piotr Arak (Polski Instytut Ekonomiczny)
Data emisji: 26.03.2020
Godzina emisji: 16.45

st/sk/gs

Czytaj także

Prezes ZUS: mamy płynność i stabilizację finansową

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 17:00
– Wszystkie świadczenia są wypłacane terminowo – zapewniła w Programie 3 Polskiego Radia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rozwoju: rząd uzgodnił "tarczę antykryzysową". Trwają konsultacje z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 09:34
Rząd przyjął projekt "tarczy antykryzysowej", której celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń