Wójcik: sugestie, że chcemy wypuszczać przestępców na ulice, to manipulacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wójcik: sugestie, że chcemy wypuszczać przestępców na ulice, to manipulacja
Michał Wójcik gościem Programu 3 Polskiego Radia.Foto: PR

– Chcemy wydłużyć okres kary, która może być odbyta w dozorze elektronicznym, do 18 miesięcy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Informacje o tym, że ministerstwo chce wypuszczać przestępców na ulice, nazwał "manipulacją".

Posłuchaj

Michał Wójcik o planowanych zmianach w przepisach dotyczących dozoru elektronicznego (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie, dotyczącymi zasad orzekania kary dozoru elektronicznego wobec więźniów. Jak mówił gość "Pulsu Trójki", nie chodzi o wypuszczanie gangsterów na wolność z więzień. Dodał, że rozwiązania dopuszczające dozór elektroniczny funkcjonują już teraz w polskim prawie.

Sala sądowa 1200 PAP.jpg
Koronawirus a praca sądów. Nowe przepisy dot. wymiaru sprawiedliwości

Wydłużenie okresu kwalifikującego do lżejszej formy kary 

– Jeżeli ktoś ma orzeczoną karę ograniczenia wolności do 12 miesięcy, to sąd może zdecydować, czy odbędzie karę w więzieniu, czy – pod dozorem elektronicznym – w domu. My chcemy, by ten okres był wydłużony do 18 miesięcy – wskazał Michał Wójcik. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Służba Więzienna: wstrzymano widzenia w większości jednostek penitencjarnych

– To powoduje, że większa liczba osób będzie objęta zakresem, ale to nie znaczy, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wypuścić gangsterów na ulice – zaznaczył Michał Wójcik i dodał, że informacje medialne sugerujące wypuszczanie przestępców z więzień to "manipulacja". 

Wiceszef resortu sprawiedliwości dodał, że w związku z pilnymi sprawami w sądach i epidemią koronawirusa, ministerstwo wprowadza mechanizm delegowania sędziów do innych sądów. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wstrzymanie biegu terminów

Wiceszef resortu sprawiedliwości dodał, że w związku z epidemią koronawirusa, przygotowywane są zmiany w prawie, pozwalające zawiesić niektóre postępowania sądowe. – Pracujemy nad kwestiami dotyczącymi specustawy, tam ma się znaleźć wiele przepisów, które w tej sytuacji muszą być stosowane. To kwestie m.in. terminów postępowań sądowych, procesowych, administracyjnych, egzekucyjnych, karnych i skarbowych – wymienił Michał Wójcik. – Chodzi o to, by wstrzymać nierozpoczęte i zawiesić rozpoczęte biegi terminów – sprecyzował wiceszef resortu sprawiedliwości. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rzecznik MS: do końca marca odwołanych jest większość rozpraw w sądach

Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że wstrzymanie postępowań nie będzie dotyczyło m.in. spraw aresztowych, związanych z europejskimi nakazami aresztowania czy haskimi, które to "sprawy muszą się odbywać". - Nie może być tak, że państwo przestaje funkcjonować - wskazał Michał Wójcik. 

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Kuba Strzyczkowski
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 23.03.2020
Godzina emisji: 16.45

mnl/gs

Polecane