X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Dziedziczak: ataki Kremla się nie skończyły, toczy się gra o przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 18:50
– Jesteśmy w trakcie wojny informacyjnej. Wojna nie dotyczy tylko przeszłości – to jest gra o przyszłość – mówił w Trójce były wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, odnosząc się do ataków Kremla i Putina na Polskę. 
Audio
  • Jan Dziedziczak (PiS), sekretarz stanu w KPRM, o kampanii Kremla przeciwko Polsce (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Podkreślił także, że filmy prezentowane w Yad Vashem nie pokazywały prawdy o Polsce – a dotyczy to m.in. liczby Polaków ratujących Żydów i ryzykujących dla nich życie – dlatego polskie władze będą występować z pytaniem o autorstwo tych filmów.

– Ogrom zbrodni w Auschwitz jest trudny do wyobrażenia – mówił były wiceszef MSZ, odnosząc się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Polsce odbyły się obchody upamiętniające wyzwolenie obozu z udziałem m.in. 200 ocalonych osób.

putin 12.jpg
Prof. Henryk Głębocki: Rosja przeprowadza test izolowania Polski, chce narzucić powrót do narracji z czasu Jałty

Jan Dziedziczak stwierdził, że wypowiedzi prezydenta Polski będą usłyszane na świecie. – Polska była pierwszym narodem na świecie, który powiedział "nie" Hitlerowi, była narodem, który walczył od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej. Polacy stworzyli Państwo Podziemne, Polacy nie kolaborowali z Hitlerem, Polacy ryzykowali życiem, żeby ratować Żydów  – podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Obchody w Yad Vashem – organizowane przez fundację rosyjskiego oligarchy

– Bardzo dobrze, że prezydent Andrzej Duda nie pojawił się w Yad Vashem – powiedział Jan Dziedziczak. – Brak autoryzacji tego wydarzenia przez Andrzeja Dudę był zauważony, były zauważone przyczyny, były zauważone w związku z tym intencje Mosze Kantora, który jest oligarchą bliskim Putinowi – mówił.

Jak przypominał, wypowiedzi Andrzeja Dudy pokazały się w czołowych dziennikach świata. - Plan Putina się nie udał. Udało się storpedować plan Kremla, plan grania historią, używania kłamliwych argumentów, oczerniających jednych, a wybielających drugich – podkreślił gość Trójki. – W Auschwitz Andrzej Duda pokazał światu właściwą historię – mówił Jan Dziedziczak.

Nieżyczliwy wobec Polski film

Prezydent mówił o tym, że polski udział w walce z nazistami został pominięty. Jak wskazał, Polska zapyta o film z błędnie podanymi granicami, nieżyczliwy wobec Polski. – Mówiono tam o siedmiu tysiącach Polaków, którzy ratowali Żydów. To nie prawda. Siedem tysięcy osób jest uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jednak Polaków ryzykujących życie dla Żydów było o wiele więcej: od kilkuset tysięcy do nawet miliona. Tyle osób ryzykowało życie swoje i swoich rodzin – stwierdził Jan Dziedziczak.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Jan Dziedziczak (poseł PiS, sekretarz stanu w KPRM, były wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 17.44

agkm/ml

Czytaj także

Ekspert PISM: Putin chce budować antysemicki obraz złej Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:00
- Polska powinna nadal głośno mówić światu prawdę o historii: nikt za nas tego nie zrobi - powiedział dr Łukasz Jasina (PISM), pytany o to, jak Polska powinna się bronić w obliczu propagandy rosyjskiej dotyczącej II wojny światowej. - Jeśli chodzi o kwestię antysemityzmu - Putin chce zaatakować Polskę, by osłabić naszą legitymizację w świecie, nasze więzy z sojusznikami - zaznaczył, mówiąc o celach rosyjskiej ofensywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Henryk Głębocki: Rosja przeprowadza test izolowania Polski, kluczowa będzie postawa Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 09:00
Kluczowe wydaje się to, jakie stanowisko zajmą przedstawiciele świata Zachodu, który odwołuje się do opowieści o zwycięstwie nad nazizmem, legitymizującej dzisiejsze demokracje zachodnie.  Przecież  wszyscy wiedzą, kto wywołał wojnę,  kto i  jaką rolę w niej pełnił – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Henryk Głębocki, historyk, któremu Rosja zakazała od 2017 r. wjazdu na jej terytorium, co zablokowało jego archiwalne badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 14:10
- Antysemityzm w europejskiej kulturze politycznej jest nie do przyjęcia. Jest to postawa absolutnie nie do zaakceptowania. Rosja próbuje obciążyć tym zarzutem nie tylko przedwojenną, ale i współczesną Polskę. To dopiero początek salw – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Menkiszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, tłumacząc mechanizm obecnej kampanii Kremla przeciw Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niesłychanie brudna prowokacja”. Historyk: Rosja chce skłócić naród polski z narodem żydowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:00
- Rosja generuje zarzuty o antysemityzmie po raz pierwszy w kampanii historycznej– celem jest skłócenie Polski z Izraelem i tym samym ze światową społecznością i żydowską. W opinii Kremla wpłynie to także na relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Kornat, historyk i sowietolog. Dodaje, że jak dotąd Kreml nie osiągnął żadnych większych efektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM ws. forum w Yad Vashem: Putin udawał gołąbka pokoju, ale cele polityki rosyjskiej się nie zmieniły

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 19:11
- Widzimy, że polityka Rosji, bez względu na to, czy Putin wyraża ją w formie agresywnej, czy zawoalowanej, stylizowanej na pokojową, służy utrwalaniu kremlowskiej wizji historii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Przełomiec ws. forum w Yad Vashem: Putin chce znów tasować i rozdawać karty na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:30
- Czeka nas jeszcze wiele. Putin zapowiedział artykuł na temat II wojny światowej. Czeka nas 9 maja, także rocznica bitwy warszawskiej, okrągła rocznica mordu katyńskiego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maria Przełomiec, dziennikarka, ekspertka ds. polityki wschodniej, odnosząc się do kampanii historycznej Kremla. Podkreśla, że potrzebujemy publikacji po rosyjsku i po angielsku, poświęconych polskiej historii, a losy takich postaci jak Witold Pilecki czy Jan Karski, to gotowe scenariusze na film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Henryk Głębocki: Putin testuje zdolności Polski do odpowiedzi, widać powrót do narracji z epoki Jałty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 20:30
-  Putin próbuje pokazać Armię Czerwoną jako główny ratunek i siłę, która wyzwoliła Europę od nazizmu i zatrzymała Holocaust, bez stawiania pytań, co umożliwiło wywołanie tej wojny – mówił portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Henryk Głębocki. Ostrzega, ze ofensywa Putina to testowanie zdolności Polski do odpowiedzi, utrzymania sojuszy, wyegzekwowania lojalności sojuszników i jednocześnie próba wymuszenia na wspólnocie międzynarodowej przyjęcia narracji Kremla.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka PISM: forum w Yad Vashem to polityka nad grobami, Putin pokazał - "chcę rozmawiać, ale nie z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 15:26
- Było to forum, na którym Putin mógł wyjść z przekazem, który kieruje do krajów Europy Zachodniej i do USA – że jest gotowy rozmawiać z przywódcami koncertu mocarstw. A z Polską - nie będzie rozmawiał – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr. hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: komórkę przynosi mi adiutant, jeśli ktoś dzwoni, a to się dzieje rzadko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:00
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział w piątek, że jeśli ktoś do niego dzwoni na komórkę, a dzieje się to rzadko,, to przynosi mu ją adiutant. Podkreślił, że nie korzysta z telefonu komórkowego i "gadżetów" ze względu na bezpieczeństwo. 
rozwiń zwiń