X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Czy postępowanie OLAF wpłynie na skład KE? B. Kempa: ta drużyna zostanie przyjęta

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 17:55
Postępowanie prowadzone przez OLAF w sprawie Janusza Wojciechowskiego nie zaszkodzi składowi Komisji Europejskiej jako całości – przekonywali w radiowej Trójce europosłowie Beata Kempa i Andrzej Halicki. – Gremialnie ta drużyna zostanie przyjęta – przekonywała Beata Kempa. – Pytanie, czy poszczególni kandydaci znajdą akceptację europarlamentu – zaznaczał Andrzej Halicki. 
Audio
  • Europosłowie Beata Kempa i Andrzej Halicki o nowym składzie Komisji Europejskiej ("Puls Trójki")
Parlament Europejski
Parlament Europejski Foto: Bild: Shutterstock/ Alexandra Lande

W sprawie Janusza Wojciechowskiego, polskiego kandydata na unijnego komisarza ds. polityki rolnej, postępowanie prowadzi OLAF – europejski urząd antydefraudacyjny. Sam Janusz Wojciechowski stwierdził, że postępowanie dotyczyło "drobnych omyłek rachunkowych", jest ono zakończone, oraz, że otrzymał dokument w tej sprawie 29 maja. 

komisja europejska free pixabay 1200.jpg
Ogłoszono skład nowej Komisji Europejskiej. Dobre i złe wiadomości dla Polski

W ocenie gości "Pulsu Trójki", postępowania OLAF nie będzie miało wpływu na kształt przyszłej Komisji Europejskiej. 

Beata Kempa: Janusz Wojciechowski wytłumaczył ten atak

Beata Kempa podkreślała, że "skoro Ursula von der Leyen zdecydowała się przedstawić skład Komisji dzisiaj, po atakach na »kandydatów na kandydatów«, to znaczy, że jest spokojna o los swoich propozycji i gremialnie ta drużyna zostanie przyjęta". Jej zdaniem, Janusz Wojciechowski "wytłumaczył ten atak", a Ursula von der Leyen "przyjęła zasadę domniemania niewinności".

Także w ocenie Andrzeja Halickiego sprawa postępowania OLAF nie zaważy na ocenie składu Komisji jako całości. – Pytanie, czy poszczególni kandydaci znajdą akceptację Parlamentu Europejskiego – podkreślił Andrzej Halicki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście "Pulsu Trójki" komentowali też ogólny proponowany skład Komisji Europejskiej. 

Andrzej Halicki: to zupełnie inna komisja

Andrzej Halicki przekonywał, że " to będzie zupełnie inna komisja od poprzedniej, bo jest bardzo płaska". – Komisarze nie będą mieli pełnej władzy w danym obszarze, bo te kompetencje na siebie nachodzą –mówił Andrzej Halicki. – To widać w sprawach praworządności – Vera Jourova będzie musiała konsultować pewne rzeczy z odpowiedzialnym także za praworządność Didierem Reyndersem, jako komisarzem – podkreślił Andrzej Halicki. 

Beata Kempa podkreśliła, że "po owocach ich poznamy". – Rzeczywiście, szereg kompetencji został rozdzielony, niektóre zaś zostały zsumowane. Widocznie Ursula von der Leyen ma inne spojrzenie niż to, które było do tej pory. Ja jestem zwolennikiem bardzo kierunkowych kompetencji, mniej rozdrobnionych, ale to decyzja szefowej Komisji – mówiła Beata Kempa. 

Nowa rola Fransa Timmermansa

Europosłowie oceniali też kandydaturę Fransa Timmermansa na komisarza ds. zielonego ładu i wiceszefa Komisji. 

Beata Kempa podkreślała, że "cieszy się, że Frans Timmermans nie będzie ani komisarzem UE w randze Ursuli von der Leyen, ani nie będzie zajmował się praworządnością, bo się na niej nie zna". – Nie uważam Fransa Timmermansa za dobrego kandydata, bo jest stronniczy – przekonywała europosłanka. 

W ocenie Andrzeja Halickiego, troska o klimat to "najważniejsze wyzwanie, jakie stoi, nie tylko przed Europą, ale także przed światowymi gospodarkami, które muszą zmienić sposób postępowania". – Polska gospodarka, jako oparta na węglu, jest anachroniczna, to duże wyzwanie także dla nas – podkreślił europoseł. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Beata Kempa (europosłanka PiS), Andrzej Halicki (europoseł PO)
Data emisji: 10.09.2019
Godzina emisji: 17.45

mbl/ml

Czytaj także

OLAF sprawdza J. Wojciechowskiego. KE: szanujemy zasadę domniemania niewinności

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:07
Komisja Europejska szanuje zasadę domniemania niewinności - mówiła rzeczniczka komisji Mina Andreewa w komentarzu do postępowania dotyczącego Janusza Wojciechowskiego. Dochodzenie prowadzi europejski urząd do spraw zwalczania nadużyć finansowych OLAF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursula von der Leyen przedstawiła kandydatów do unijnego rządu. Jest Janusz Wojciechowski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:30
Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest były europoseł PiS Janusz Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: uzyskaliśmy jedną z najważniejszych tek w UE

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 17:23
- To, co chcieliśmy, to uzyskaliśmy, jedną z najważniejszych tek w Unii Europejskiej, tekę komisarza ds. rolnictwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Łęczycy (woj. łódzkie). Polskim komisarzem ds. rolnictwa będzie b. europoseł PiS Janusz Wojciechowski.
rozwiń zwiń