X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Od dziś losowanie sędziów do spraw. Potrzebna zmiana czy komplikacja?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 18:44
– Wprowadzamy wielki system losowy, wydajemy grube pieniądze na jakąś wielką tajemną machinę, która pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości będzie miała robić coś, co w zasadzie było robione pewnie w dziewięćdziesięciu kilku procentach sądów – mówił na antenie radiowej Trójki Krystian Markiewicz, przezes stowarzyszenia "Iustitia".
Audio
  • Od dziś losowanie sędziów do spraw. Potrzebna zmiana czy komplikacja? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym i nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rano w całej Polsce ruszył system losowego przydzielania spraw sędziom.

– Ustalmy jedną rzecz. Do tej pory nie było tak, że to prezesi sądów decydowali o przydzielaniu spraw. Zwykle wyglądało to tak, że każdy sędzia miał tzw. numerek albo po prostu stosowano kolejność alfabetyczną. Sprawa wpływała do sądu i w kolejności sprawy te były przypisywane sędziom – mówił Krystian Markiewicz.

Sędzia przekonywał, że istniało zabezpieczenie przed nieuczciwym doborem spraw. – Element losowości wynikał z tego, że gdy taka sprawa została wniesiona, żadna z nich nie była przydzielana konkretnemu sędziemu. Gdyby daną sprawę miał dostać ktoś, kto jest w jakiś sposób powiązany ze stroną, to od razu zostałby z niej wyłączony – podkreślił.

Barbara Piwnik przypomniała, że strony mogły sprawdzić, czy faktycznie dobór był alfabetyczny. – Gdy decydowała alfabetyczna lista sędziów i kolejność wpływu, strona miała możliwość sprawdzenia w sądzie, czy sprawa trafiła według alfabetycznej listy, czy też nastąpiło pominięcie w kolejności. W ten sposób można było skontrolować prawidłowość przydziału – mówiła była minister.  

– Przy obecnie proponowanych zmianach, jeśli strona będzie chciała sprawdzić, czy aby na pewno ktoś losowi nie pomógł w przydziale, nastąpi pewna trudność, bo dopiero informatyk, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu, będzie mógł to potwierdzić, a z tym mogą być kłopoty – dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Barbara Piwnik (sędzia i była minister sprawiedliwości), prof. Krystian Markiewicz (prezes stowarzyszenia "Iustitia")
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 17.44

dcz/ml/mk

Czytaj także

Prezydenckie weta i protesty ws. sądów wydarzeniami roku 2017?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 19:03
- Wydarzenie polityczne, które najbardziej zapamiętałem w 2017 roku to zdecydowanie prezydenckie weta - powiedział na antenie Trójki dr Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW. Prof. Sławomir Sowiński (UKSW) stwierdził natomiast, że dla niego były to lipcowe protesty ws. sądów.
rozwiń zwiń