X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł PiS: aborcja to zabijanie człowieka. Nie mogło być innej interpretacji TK

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:15
– Aby uspokoić nastroje, powinniśmy mówić rzetelnie, jak jest. Aborcja to zabijanie człowieka – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki z PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Anna Maria Żukowska (Lewica, SLD), Marcin Kierwiński (KO-PO), Marek Sawicki (PSL) oraz Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta).
Uczestnicy protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego
Uczestnicy protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnegoFoto: PAP/Rafał Guz

strajk kobiet pap 1200.jpg
Protesty po publikacji wyroku TK. Manasterski: im mniej uczestników tym bardziej muszą być spektakularne

W Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wcześniej Trybunał opublikował uzasadnienie tego orzeczenia. Publikacja wyroku stała się przyczyną wybuchu protestów w Polsce. 

Między innymi o prawie aborcyjnym rozmawiała ze swoimi gośćmi Beata Michniewicz.

Posłuchaj
49:32 _PR3_AAC 2021_01_30-09-08-29_for_media.mp3 Bartosz Kownacki: aby uspokoić nastroje, powinniśmy mówić rzetelnie, jak jest. Aborcja to zabijanie człowieka (Śniadanie w Trójce)
 

Bartosz Kownacki ocenił, że aby uspokoić nastroje społeczne, powinno się mówić, czym jest aborcja.  Aborcja, to jest zabijanie człowieka. Każdy, kto widział dziecko w drugim, trzecim, piątym miesiącu ciąży widzi, jak to serce bije, widzi, jak dziecko się porusza. To jest człowiek  mówił poseł PiS. 

Polityk dodał, że nastroje uspokoić też może mówienie prawdy o tym, kiedy aborcja jest dopuszczalna oraz że polskie prawo jest liberalne w tym zakresie.  W Polsce matka, która podejmuje tę tragiczną decyzję, bez względu na to, czy jest to zgodne z prawem, czy nie, nie ponosi odpowiedzialności  mówił. Dodał, że w Niemczech kobieta jest karana, jeśli dokona zabiegu aborcji w sposób nielegalny.

Gość Trójki stwierdził też, że nie mogło być innej interpretacji TK.  W polskiej konstytucji jest ochrona życia człowieka. Nie jest powiedziane od narodzin, do piątego roku życia, czy do 80. Jest ochrona życia człowieka i koniec  zaznaczył.


przyłębska 1200 en.jpg
"Autorami orzeczeń są wyłącznie sędziowie". Prezes TK o wyroku ws. aborcji

Anna Maria Żukowska mówiła, że w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego Lewica złożyła w Sejmie projekt tzw. ustawy ratunkowej, która zawiera przepisy zwalniające z odpowiedzialności karnej za pomaganie w przeprowadzeniu zabiegu przerywania ciąży.  W tej chwili kobieta, która chce przerwać ciążę, jeżeli poskarży się swojej przyjaciółce czy poprosi o pomoc, to jest ona również narażona na odpowiedzialność karną  stwierdziła poseł Lewicy.

Polityk dodała, że ugrupowanie, które reprezentuje, nie chce, żeby istniała odpowiedzialność za "pomaganie, tudzież podżeganie do przeprowadzenia zabiegu przerywania ciąży".  Jeżeli ktoś chce sprowadzić z zagranicy tabletki, środki, które są w stanie przerwać ciążę, wtedy taka osoba również nie będzie podlegała odpowiedzialności karnej  dodała, mówiąc o projekcie zaproponowanej ustawy.

Czytaj także:

Marek Sawicki podkreślił z kolei, że zarówno skrajna prawica, która doprowadziła do orzeczenia wyroku TK, jak i skrajna lewica nie mają większości, jeśli chodzi o poparcie społeczeństwa w kwestii aborcji.  Kompromis, który obowiązywał od 1993 roku, powinien pozostać  zaznaczył poseł PSL. 

Gość Trójki dodał, że rozwiązaniem jest uchwalenie nowej ustawy, która przywróci kompromisowe zapisy.  Nowa ustawa uchwalona jest z domniemaniem konstytucyjności, dopóki TK ponownie się nią nie zajmie. Po ustawowym przywróceniu tych trzech przesłanek do aborcji można spokojnie pracować w Sejmie nad rozwiązaniami, które dookreśliłyby wady letalne  proponował.

 Gdybyśmy przywrócili tę ustawę, to po zakończeniu pandemii proponujemy w tej sprawie referendum  zaznaczył.

eastnews trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Orzeczenie TK ws. aborcji. Dr Pawłowska: to krok w stronę realizacji pełnych praw człowieka

Marcin Kierwiński mówił natomiast, że ze smutkiem słucha tego, co opowiada poseł Bartosz Kownacki.  To jest niewiarygodne, jak w imię własnych przekonań zmusza się kobiety do rodzenia ciężko chorych dzieci, które umrą po kilku godzinach albo po kilku minutach - mówił poseł PO.  To jest barbarzyństwo panie pośle i nie ma pan prawa nikomu wytyczać drogi w tak wrażliwych sprawach  stwierdził.

Polityk zaznaczył, że kobiety mają prawo do podejmowania decyzji w tej sprawie. Mówił, że to jest wybór kobiety.  Potraficie tylko zakazywać, karać, wprowadzać restrykcyjne prawo. Nie potraficie nic innego robić. Nie ma zgody na zakazy, jesteśmy demokratycznym krajem, w którym kobiety mają prawo do podejmowania decyzji  podkreślił.

Błażej Spychalski przypomniał natomiast, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w tej sprawie na podstawie konstytucji, która została uchwalona w 1997 roku. - Prace nad nią były kierowane przez ówczesnego posła, późniejszego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. I ta konstytucja została uchwalona wiekowością głosów SLD i PSL - mówił.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP dodał, że na podstawie tej właśnie konstytucji trybunał orzekł, nie mając wyboru. Druga kwestia – kontynuował – polega na tym, że Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu, które zostało opublikowane, sugeruje także, iż przesłanka letalna powinna być przez parlament uszczegółowiona.

 Powinny w parlamencie rozpocząć się nad tym pewnego rodzaju prace. Jest projekt prezydencki, który został złożony na jesieni w odpowiedzi na protesty. To jest wola większości parlamentarnej, czy będą nad tym prowadzone prace. Trybunał Konstytucyjny dał sygnał, że takie prace powinny być toczone  zauważył.

W audycji rozmawiano również między innymi o programie szczepień w Polsce.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (KO-PO), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Sawicki (PSL), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Lewica, SLD)  
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 09.08

pkur/kr

Czytaj także

Wiceprezes Polska 2050: Kościół zajmuje miejsce, które powinno zajmować państwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 09:00
W Programie 3 Polskiego Radia Michał Kobosko zapewniał, że ugrupowanie Polska 2050 nie zamierza walczyć z Kościołem, ale jest krytycznie nastawione do jego relacji z państwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biedroń: mamy jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:15
– Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących aborcji. Oburzające jest to, że to mężczyźni decydują o losie kobiet – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Robert Biedroń, eurodeputowany, prezes partii Wiosna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o zmianach prawnych po wyroku TK: w grę wchodzi cały wachlarz środków, to i ustawy, i rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 09:08
– Rolą parlamentu jest wprowadzenie wyroku TK do polskiego porządku prawnego, do tego jesteśmy zobligowani – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, o ogłoszeniu uzasadnienia do październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń