X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Rzymkowski: Rosjanie boją się, że świat usłyszy o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 11:00
– Część światowej społeczności w sierpniu być może po raz pierwszy usłyszy o tym, że bolszewicy szli na Europę i to Polska ich powstrzymała. I tego się Putin boi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Rzymkowski w komentarzu do wypowiedzi prezydenta Rosji oczerniających Polskę. Gośćmi Polskiego Radia byli także Anna-Maria Żukowska z Lewicy, eurodeputowani Andrzej Halicki z PO i Patryk Jaki z PiS, a także poseł Piotr Zgorzelski z PSL-Koalicji Polskiej.
Audio
  • Politycy o kłamstwach Władimira Putina wobec historii Polski (Śniadanie w Trójce)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali środową debatę w Parlamencie Europejskim. Była ona poświęcona historycznym kłamstwom Władimira Putina. Rosyjski prezydent, umniejszał rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej i Holokaust. Europosłowie z Polski, Litwy, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii skrytykowali te "próby fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję" i mówili o "solidarności Europy wobec ataków na Polskę". Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali także o odtajnione przez Rosję dokumenty z końca II wojny światowej. Armia Krajowa jest w nich oskarżana o wymordowanie Żydów i Ukraińców.

zrujnowana warszawa pap 1200.jpg
"Powielają nieprawdziwe ujęcia". IPN o dokumentach ZSRR o "wyzwoleniu" Warszawy

Potrzebna "adekwatna reakcja"

– Na takie publikacje należy reagować adekwatnie, ale bez nadmiernej eskalacji i histerii  mówił w Programie 3 Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł z ramienia PSL-Koalicji Polskiej.  Mam wrażenie, że Rosja stosuje doktrynę Gierasimowa: chce osiągać cele zarezerwowane dotychczas dla metod militarnych, środkami niemilitarnymi, czyli poprzez działania hybrydowe  ocenił.

 W zależności od sytuacji i akcentu, te strzały Putina są dedykowane albo lobby żydowskiemu w Stanach Zjednoczonych, albo na użytek polityki wewnętrznej. Określone problemy wewnętrzne i zewnętrzne sprawiają, że ta doktryna Gierasimowa jest skutecznie wdrażana  mówił poseł PSL-Koalicji Polskiej. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Grzegorz Kuczyński: Władimir Putin może przygotowywać nowy model państwa

W ocenie poseł Lewicy, Anny-Marii Żukowskiej, słowa Putina to "prowokacja".  Ona jest po to, by rozdzielić nas od sojuszników w Unii Europejskiej, podzielić nas, zostawić jako samotną wyspę. Na razie, szczęśliwie, to się nie udaje  mówiła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 Reakcja polskiego rządu jest adekwatna - wyważona i rozsądna  wskazała.  Brakuje mi współpracy z krajami, które również były pokrzywdzone przez ZSRR i Rosję, np. z Ukrainą, czy krajami nadbałtyckimi. Brakuje mocnego głosu tych, którzy są potencjalnie najbardziej narażeni na agresję militarną czy w wojnie hybrydowej. Powinni współpracować, a to na razie kuleje. Musimy w tej sprawie położyć nacisk na współpracę  wskazała Anna-Maria Żukowska.

"Polska powinna mówić o sowieckich zbrodniach"

W ocenie Tomasza Rzymkowskiego z PiS, "problemem jest brak Norymbergi dla komunistów".  Światu nie przedstawiono okrucieństwa zbrodni, jakie Związek Sowiecki uczynił w XX wieku. Uważam, że powinniśmy jako Polska mówić o zbrodniach dokonanych wobec narodu polskiego. Za mało się mówi o operacji polskiej, eksterminacji Polaków w ZSRR w 1937 roku i nie mówi się o roli, jaką odegrał Józef Stalin w dojściu Adolfa Hitlera do władzy  mówił Tomasz Rzymkowski.

morawiecki_pap_1200.jpg
Premier: wydawało mi się, że świat z Orwella skończył się wraz z upadkiem systemu komunistycznego

Gość "Śniadania w Trójce" zwrócił uwagę na związek kłamstw Putina wobec Polski z nadchodzącą rocznicą Bitwy Warszawskiej.  Rosjanie straszliwie boją się tego, że do Polski przyjadą w sierpniu szefowie rządów i głowy państw i będzie to wielkie wydarzenie medialne. Część światowej społeczności być może po raz pierwszy usłyszy o tym, że bolszewicy szli na Europę i to Polska, państwo które powstało po 123 latach niebytu na mapach świata, powstrzymała ich przed rozniesieniem zarzewia rewolucji na cały świat. I tego się Putin boi  ocenił Tomasz Rzymkowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rosyjskie kłamstwa historyczne. Ekspert: to próba wykreowania obrazu wroga

Europoseł PO Andrzej Halicki zwrócił uwagę na wagę stanowiska Komisji Europejskiej.  Vera Jourova powiedziała wprost: nie uda się Polski wyizolować. Polska ma pełne wsparcie wszystkich państw europejskich i to są ci, na których możemy liczyć  przypomniał.

Eurodeputowany przypomniał też rezolucję Parlamentu Europejskiego z września, która potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi - w tym polskiego rotmistrza Witolda Pileckiego. Zauważył, że "ta rezolucja nie spodobała się całkiem sporej grupie parlamentarzystów", wśród których było 58 członków ID, czyli "Tożsamość i demokracja".  To są ludzie, których wy - mówię do Patryka Jakiego - oklaskiwaliście podczas rezolucji na temat praworządności. Europa będzie zagrożona, jeżeli tego rodzaju głosy będą miały wsparcie. A w takim sojuszu się znaleźliście. Proszę o opamiętanie, bo to nie są nasi sprzymierzeńcy  ocenił Andrzej Halicki.

"Promowanie prawdziwych postaw Polaków"

Zdaniem europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego, na słowa Putina "powinniśmy reagować zdecydowanie, ale też nie podpalać".  Dobrze by było wykorzystać to, że takie tematy stają na arenie międzynarodowej, by promować wydarzenia mało znane w świecie. Jeżeli są ujawniane te rosyjskie archiwa, to należy przypominać np. o rzezi Woli, o której jest bardzo mała wiedza w Europie i na świecie  wskazał.

andrzej duda 123 pap 1200.jpg
Prezydent: nie można w pełni zrozumieć historii Europy bez poznania historii Polski

 Należy wykorzystać takie debaty do promowania prawdziwych postaw Polaków. Polityka historyczna była, jest i będzie jednym z najważniejszych narzędzi poważnych państw w prowadzeniu polityki zagranicznej. III RP, uważam, ma w tym zakresie bardzo duże zaległości  ocenił Patryk Jaki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Debata Jedynki". Iwona Arent: Putin próbuje zdestabilizować sytuację w Europie

W audycji także o: planowanych polskich obchodach rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, ustawach reformujących sądownictwo i europarlamentarnej debacie na temat praworządności w krajach Unii Europejskiej. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Anna Maria Żukowska (poseł Lewicy), Piotr Zgorzelski (poseł PSL-Koalicja Polska), Tomasz Rzymkowski (poseł PiS), Andrzej Halicki (europoseł, PO) i Patryk Jaki (europoseł Solidarnej Polski)
Data emisji: 18.01.2020
Godzina emisji: 9.08

mbl/mk

Czytaj także

Szczerski: w przemówieniu prezydenta nie będzie polemiki z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:02
- W Auschwitz prezydent Andrzej Duda wygłosi "przemówienie pamięci i szacunku". To nie będzie wystąpienie, które ma być polemiczne względem prezydenta Rosji - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: Izba Dyscyplinarna SN jest atakowana zarówno w kraju, jak i w Unii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 08:30
- Ta debata w bardzo ostry sposób pokazuje opór części środowiska sędziowskiego przeciwko Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP, pytany o argumenty wysuwane przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów. Podkreślił, że dyskusja, która toczy się w tej sprawie, nie służy środowisku sędziowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To było przyniesienie nowej niewoli". MSZ o "wyzwoleniu" Warszawy i oszczerstwach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:26
Gdy 17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu, to nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli, komunistycznej - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Kolejną próbą zakłamywania historii" nazwał opublikowanie dokumentów, według których Polacy mieli mordować Żydów i Ukraińców w Warszawie w 1945 r.
rozwiń zwiń