X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Michał Woś: część sędziów chciała wysadzić w powietrze wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 10:09
– Trzeba było doprowadzić do sytuacji, w której w polskim prawie wprost będzie wskazane, że nie można kwestionować statusu drugiego sędziego, bo tego wymaga dobro obywateli – powiedział minister Michał Woś w "Śniadaniu w Trójce". Gośćmi audycji byli również: Ryszard Czarnecki (PiS), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL), Anna-Maria Żukowska (Lewica).
Audio
  • Politycy komentowali projekt ustawy ws. sądownictwa (Śniadanie w Trójce)
Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka
Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowiekaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Sejm przyjął nowelizację o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowelizacja zwiększa, między innymi, zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Poszerza także kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.

Nowelizacja wzbudziła protesty opozycji i części środowiska prawniczego w kraju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
se12.jpg
Witek: proszę szanować orzeczenia TK ws. wyższości konstytucji nad prawem UE

Michał Woś: wymagało tego dobro obywateli

– Sytuacja tego wymagała. Odpowiedzialna władza musi wziąć odpowiedzialność za państwo – powiedział Michał Woś. – Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której część sędziów, "arystokracja sędziowska", która niestety, co pokazały protesty, jest na usługach opozycji, próbowała wysadzić polski wymiar sprawiedliwości w powietrze – ocenił.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ziobro: przyjęta ustawa jest reakcją na próbę podłożenia ładunku pod polskie sądy

Poseł podkreślił, że "trzeba było doprowadzić do sytuacji, w której w polskim prawie wprost będzie wskazane, że nie można kwestionować statusu drugiego sędziego, bo tego wymaga dobro obywateli".

Marcin Kierwiński: PiS demoluje polskie sądownictwo

– Przyzwyczailiśmy się, że jak zbliża się rocznica stanu wojennego, to PiS wprowadza kolejne tzw. "reformy". W ten sposób zdemolowali Trybunał Konstytucyjny, demolowali KRS, Sąd Najwyższy, a teraz demolują ogólnie polskie sądownictwo – powiedział polityk PO Marcin Kiewiński.

W opinii posła, "jakakolwiek ustawa, która mówi tak naprawdę to, że sędzia będzie mógłby być usuwany, która ogranicza niezawisłość sędziowską, mówi, że centralna partyjna będzie miała nad tym, w jaki sposób wykonywane będą obowiązki sędziowskie, jest ustawą represyjną, kneblującą usta polskim sędziom".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
debata 1200.jpg
Sejm zadecydował ws. sądów. Komentarz polityków

Anna-Maria Żukowska: absurdalne pytania o przynależność sędziów

Anna-Maria Żukowska z Lewicy skrytykowała "skandaliczny tryb" obrad nad ustawą. Wymieniła swoje zastrzeżenia wobec ustawy, wśród których było m.in. "zlikwidowanie instancyjności odpowiedzialności dyscyplinarnej". – Powołany jest rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy, którzy są nominowani przez ministra sprawiedliwości, w związku z czym są tak naprawdę funkcjonariuszami politycznymi i mają możliwość dyscyplinowania sędziów za to, co umieszczają w swoich wyrokach czy uzasadnieniach – powiedziała.

– Zupełnie nie wiadomo skąd się bierze domaganie się od sędziów odpowiedzi na pytania do jakiej partii wcześniej należeli, do jakich należą stowarzyszeń i fundacji. To jest absurdalne. Wchodzenie w zakres prawa do prywatności – oceniła również.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Ryszard Czarnecki: presja KE jest pozatraktatowa

Do projektu ustawy odniosła się Komisja Europejska, która wyraziła swoje zaniepokojenie. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki podkreślił, że pracę nad nowym prawem jeszcze trwają. – Komisja Europejska powinna się odnieść, jeżeli w ogóle, do czegoś co już się zakończyło –ocenił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Apel KE ws. sądów. Müller: nie przewidujemy zmian w procesie legislacyjnym

– Presja KE jest pozatraktatowa. Traktat lizboński wyraźnie stwierdza, że wymiar sprawiedliwości to suwerenna sprawa poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej – powiedział polityk. Mówiąc o postępowaniach w Trybunale Sprawiedliwości w UE, wskazał, że jego przewodniczący krytycznie się wypowiadał nt. sytuacji prawnej w Polsce, "co trochę pozbawiło trybunał uroku obiektywizmu".

Marek Sawicki: PiS się wycofa z tej ustawy

Według posła PSL Marka Sawickiego, "problem polega na tym, że fundamentem założycielskim tej ustawy jest kłamstwo". – Kłamstwo, które polega na tym, że projekt ustawy został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości i to młodzi wiceministrowie reprezentowali posłów w komisji. Oni prezentowali ten projekt, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy się pod tym projektem podpisali, nawet nie wiedzieli nad czym procedują – mówił.

Polityk jest zdania, że pod wpływem nacisków "z tej demolującej ustawy PiS się wycofa". – Wszystkie kary, mechanizmy dyscyplinujące sędziów są w dotychczasowym prawodawstwie – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL), Michał Woś (Solidarna Polska), Anna-Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 21.12.2019 
Godzina emisji: 9.09

msze

Czytaj także

Radny PiS : Senat będzie blokował ustawę w sprawie sądów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:15
- Senat będzie starał się skorzystać ze wszystkich terminów ustawowych, czyli czekać do ostatniego dnia, żeby wprowadzać zmiany albo odrzucić projekt ustawy dotyczącej sądów. Ale to czeka także inne ustawy - powiedział w PR24 Jakub Kowalski, przewodniczący klubu radnych PiS w Sejmiku Mazowieckim.
rozwiń zwiń