X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceszef MON: chcemy dymisji M. Banasia i honorowego rozwiązania sprawy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 10:30
– Prawo i Sprawiedliwość oczekuje, że sprawa zostanie honorowo rozwiązana przez Mariana Banasia i szef NIK poda się do dymisji – powiedział w Trójce Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. Gośćmi audycji byli również: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Andrzej Halicki (PO), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Patryk Jaki (Solidarna Polska).
Audio
  • Politycy o sprawie Mariana Banasia (Śniadanie w Trójce)
Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON i Marian Banaś, prezes NIK
Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON i Marian Banaś, prezes NIKFoto: Stanisław Kowalczuk/East News, PAP/Mateusz Marek

W czwartek wieczorem szef NIK spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezesem partii, ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Po rozmowie rzecznik ugrupowania Radosław Fogiel poinformował, że kierownictwo PiS oczekuje rezygnacji Mariana Banasia z pełnionej funkcji.

Czytaj więcej
M-Morawiecki-konf-pap-1200.jpg
Premier po zapoznaniu się z raportem ws. M. Banasia: jeśli nie poda się dziś do dymisji, to mamy plan B

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: rząd wyciąga rękę do opozycji, prosimy o konstruktywną współpracę

Premier zaznaczył, że również zapoznał się z dokumentem CBA w sprawie prezesa NIK. – Doszedłem do przekonania, że wnioski z tego raportu powinny skłonić pana Mariana Banasia do podania się do dymisji – powiedział Mateusz Morawiecki. – Jeśli tak się nie stanie, mamy plan "B" – podkreślił szef rządu.

"Nie będzie taryfy ulgowej"

Wojciech Skurkiewicz (PiS) wskazał, że nie zna zapowiedzianego przez premiera planu "B". – Moje środowisko oczekuje, że Marian Banaś sam po prostu poda się do dymisji i zrezygnuje ze stanowiska – powiedział. Wiceszef MON zauważył również, że PiS przyzwyczaiło do wysokich standardów etycznych w polityce. – Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że działacze Zjednoczonej Prawicy muszą być szczególnie uczuleni na tego typu zjawiska i nie będzie taryfy ulgowej w tym zakresie – przypomniał wiceminister obrony. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Marek Sawicki (PSL) ocenił zaś, że ABW i CBA wiedziały wszystko na temat Mariana Banasia, jeszcze przed desygnowaniem go na szefa NIK. – Jeśli PiS oczekuje teraz zmian w prawie, to dla jednego Mariana Banasia nie można zmieniać konstytucji ani ustawy. Niech partia rządząca sama znajdzie wyjście z tego bałaganu – powiedział poseł PSL.

Czytaj więcej
ewitek 1200.jpg
Elżbieta Witek: cały czas liczę, że prezes NIK podejmie właściwą decyzję

"Mówimy dość"

Patryk Jaki (Solidarna Polska) ocenił, że być może zostały popełnione błędy przy sprawie Mariana Banasia. – Wcześniej powinno być lepsze sprawdzenie prezesa NIK. Żadna władza nie będzie wolna od błędów personalnych, ale liczy się to jak partia na nie reaguje – powiedział. Europoseł przypomniał także, że inne ugrupowania dawały "jedynki" na swoich listach politykom z zarzutami prokuratorskimi, którzy później lądowali w parlamencie. – Natomiast my w takim przypadku, gdy postępowanie jest jeszcze dużo mniej zaawansowane mówimy dość i chcemy, by Marian Banaś zrezygnował ze swojej funkcji – zauważył gość "Śniadania w Trójce".

Andrzej Halicki (PO) stwierdził, że PiS ma kłopot, który musi przełknąć. – Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co się stało. Marian Banaś pokazuje teraz tylko do czego doprowadzili. Do nich trzeba mieć pretensje – ocenił poseł PO. Zaznaczył on również, że nie można zmieniać tej sytuacji ustawą. – Powinny wcześniej działać służby i prokuratura - dodał.

"Marian Banaś do dymisji"

Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) podkreślił, że sprawa prezesa NIK powinna zostać dogłębnie wyjaśniona i zamknięta. – Prezydent uważa, że jeżeli zarzuty się potwierdzą, to Marian Banaś powinien sam podać się do dymisji – powiedział. Przedstawiciel kancelarii prezydenta wskazał również na potrzebę ponownego rozpatrzenia przepisów dotyczących prezesa NIK.

Czytaj więcej
Jacek-Sasin-pap-1200.jpg
J. Sasin ws. M. Banasia: oczekujemy honorowej rezygnacji, powinien mieć nieposzlakowaną opinię

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] R. Fogiel o M. Banasiu: możemy stosować tylko narzędzia natury politycznej

Krzysztof Gawkowski (Lewica) zauważył zaś, że szefa NIK można postawić przed Trybunałem Stanu. – Trzeba do tego tylko dobrej woli politycznej i w ramach konstytucyjnej procedury pewnie taka droga zostałaby szybko zamknięta – stwierdził. Polityk Lewicy zauważył również, że służby prześwietlały Mariana Banasia jeszcze zanim objął on szefostwo nad Izbą, gdyż wcześniej był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i ministrem finansów. – Jeżeli ktoś dzisiaj opowiada, że służby nie miały na jego temat wiedzy, to jest to nieprawda – dodał.

Ponadto politycy skomentowali rezolucję klimatyczną w Parlamencie Europejskim i odnieśli się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Gawkowski (Lewica), Andrzej Halicki (PO), Patryk Jaki (Solidarna Polska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL), Wojciech Skurkiewicz (PiS)
Data emisji: 30.11.19 
Godzina emisji: 9.09

jp/gs

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik o Marianie Banasiu: maksymalny przekaz niesubordynacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:03
- Wygląda na to, że prezes NIK ma mentalność odległą od klasowego polityka, którego podstawową cechą powinien być honor, a którego duża część klasy politycznej nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Krajewski: ws. Mariana Banasia możliwe jest honorowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 16:39
- Z punktu widzenia instytucji państwa i troski o wspólne dobro, najlepszym rozwiązaniem byłaby dymisja. Ten wariant cały czas jest możliwy. Możliwe, że Marian Banaś przemyśli przez weekend swoje położenie i wybierze honorowy wariant związany z dymisją - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski.    
rozwiń zwiń