"Będzie się toczyła polityczna gra". Waldemar Buda o zapowiedziach Senatu ws. KPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jak sądzę, termin głosowania nad KPO w Senacie będzie dość mocno przeciągany i wykorzystywany – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jak dodał, "znamy tę sytuację, musimy się jakoś z tym oswoić i robić swoje". – A Senat i jakaś gra polityczna, której nie lubię w takich sprawach, będzie się pewnie toczyła – podobnie, jak wielu podobnych – dodał.

1200_autostrada_shutterstock.png
Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny

Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. "Przypominam, że Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy 30 dni. Po raz kolejny musimy zrobić to, czego nie zrobił Sejm: przeprowadzić szerokie konsultacje ze społeczeństwem, które się nie odbyły, jak twierdzą samorządowcy, wiele korporacji zawodowych, choćby Izba Lekarska. Wcale nie jest powiedziane, czy Krajowy Plan Odbudowy ostanie się w takiej formie, w jakiej został wysłany. Będzie konieczność przygotowania ustawy wdrożeniowej" – mówił Tomasz Grodzki. Podkreślił też, że część prawników stoi na stanowisku, że Senat może "wprowadzić takie poprawki, które będą dotyczyć materii ustawy ratyfikacyjnej, czyli finansów".

"Będzie się toczyła polityczna gra" 

Posłuchaj

14:05
Waldemar Buda: przyzwyczailiśmy się do tego, że Senat w obecnej kadencji służy do tego, by utrudniać prace rządu i Sejmu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Teresa Wargocka 1200.JPG
"Akt prawny, który trzeba było przyjąć ponad podziałami". Teresa Wargocka o KPO

"Mam nadzieję, że nie stworzymy jakiegoś przedziwnego tworu"

Pytany, o jakie poprawki chodzi marszałkowi Senatu, Waldemar Buda powiedział radiowej Trójce, że "zapewne te, które są niezgodne z prawem europejskim, czyli te, które zostały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską w Sejmie". - One nie mogą w ogóle być włączone do ustawy ratyfikacyjnej, a po drugie, ich treść jest sprzeczna z rozporządzeniem Parlamentu i Rady dotyczącym Krajowego Planu Odbudowy i całego Europejskiego Funduszu Odbudowy - podkreślił wiceszef resortu funduszy.

Czytaj także: 

Gość "Salonu Politycznego Trójki" podkreślił, że już w czwartek "rozmawiał z przedstawicielami Komisji [Europejskiej] na ten temat". - Niedopuszczalnym byłoby włączenie tego rodzaju zapisów do ustawy, ponieważ to by wiązało Komisji Europejskiej ręce z przyjęciem KPO - ocenił i przypomniał, że "dokumenty poszczególnych krajów, po przyjęciu przez KE, stają się dokumentami Komisji". - Dlatego on nie może być determinowany takimi twardymi zapisami ze strony parlamentu, bo podlega negocjacji i dyskusji (...)". - W związku z tym, jest na wprost sprzeczny z rozporządzeniem, które w Polsce przyjmujemy bezpośrednio. Będę tłumaczył wszystkim przedstawicielom, ponieważ 19 krajów ratyfikowało bez żadnych poprawek decyzję Rady o zasobach własnych. Mam nadzieję, że nie utworzymy jakiegoś przedziwnego tworu prawnego, który będzie w kontrze do przepisów powszechnie obowiązujących - podkreślił Waldemar Buda. 

W rozmowie więcej o senackim głosowaniu nad ustawą dla Funduszu Odbudowy. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
ProwadziłBartłomiej Graczak
GośćWaldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 8.45

PAP/ mbl/kr

Polecane