X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Joanna Lichocka: dobrze, że media regionalne zmieniają właściciela na polskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 09:44
– Decyzję o kupnie przez PKN Orlen Polski Press należy traktować raczej w kategoriach prowadzonych przedsięwzięć biznesowych – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Lichocka (Rada Mediów Narodowych, PiS).
Joanna Lichocka
Joanna LichockaFoto: PR

orlen stock 1200.jpg
Sellin: zakup przez Orlen Polski Press umniejszy dominację obcego kapitału w mediach

– Państwo powinno dbać o to, by większość mediów była w rękach krajowego biznesu, krajowego kapitału. Kapitał ma narodowość, ma znaczenie i to leży w racji stanu – tak mówiła w Trójce Joanna Lichocka, poseł PiS (Rada Mediów Narodowych). Dodała, że kupno Polski Press przez PKN Orlen to nie jest sposób na dekoncentrację.

Posłuchaj
14:12 2021_01_12 08_44_40_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Joanna Lichocka: trzeba dbać o to, by większość mediów była w rękach krajowego biznesu, krajowego kapitału (Salon polityczny Trójki)

Prasa wydawana przez samorządy

Joanna Lichocka zgodziła się, że w Polsce jest problem z wydawaniem lokalnej prasy przez samorządy i oceniła, że trzeba znaleźć systemowe rozwiązanie, które ogranicza samorządom wydawanie własnych gazetek. Dodała, że w wielu miejscach powoduje to upadek niezależnej prasy lokalnej. – Wzmocnienie dla niezależnej prasy lokalnej jest potrzebne – zaznaczyła. 

Polskie Radio/Salon Polityczny Trójki - Joanna Lichocka

Joanna Lichocka dodała, że można ustawowo ograniczyć procentowo możliwość wydawania przez samorządy pieniędzy na prasę i komunikację medialną, reklamy etc. Ale jednocześnie poseł zaznaczyła, że to jej propozycja i na razie nie znalazła ona przełożenia na żaden projekt ustawy.

Polonizacja a dekoncentracja

Joanna Lichocka zauważyła, że istnieje pewne qui pro quo ws. repolonizacji i dekoncentracji – mowa jest o dekoncentracji rynku medialnego, a dziennikarze i opinia publiczna mówią o repolonizacji. Podkreśliła, że to dwie różne sprawy. – Repolonizacji, czyli zmiany sytuacji na rynku mediów, ze względu na narodowość kapitału wydawnictwa, nie można przeprowadzić, jeśli chodzi o wydawnictwa UE – wyjaśniła poseł. – Nie można utrudniać działalności przedsiębiorstwa ze względu na narodowość kapitału – dodała.

– Ustawa repolonizacyjna jest niemożliwa, możliwa jest ustawa dekoncentracyjna – podkreśliła zarazem. – To rzeczywiście jest przygotowywane przez ministerstwo kultury, na wzór rozwiązań we Francji i w Niemczech. Kiedy i czy wdrożone będą prace w Sejmie – to już będzie decyzja PiS – dodała.

W audycji była także mowa o blokowaniu kont w serwisie społecznościowym, m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa, i o zaproponowanym w grudniu projekcie ustawy resortu sprawiedliwości, dotyczącej mediów społecznościowych na rynku polskim. Według założeń resortu, jak wyjaśniała Joanna Lichocka, ustawa ma regulować działanie tych mediów w Polsce, ograniczać m.in. możliwość blokowania, zawieszania kont bez powodu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Joanna Lichocka, Rada Mediów Narodowych, poseł PiS
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 8.45

Trójka/in./


Czytaj także

Joanna Lichocka: będziemy wspierać media publiczne. To kwestia polskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 09:04
- Będziemy wspierać media publiczne. Silne media publiczne to kwestia polskiej kultury, polskiej racji stanu i tożsamości, a nie "wojny informacyjnej" - powiedziała w Polskim Radiu 24 posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń