X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Władysław Teofil Bartoszewski: sędziowie nie powinni bratać się z politykami

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:38
– Sędziowie nie powinni się angażować politycznie i fraternizować z politykami, co niestety ma miejsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.
Audio
  • Władysław Teofil Bartoszewski o reformie wymiaru sprawiedliwości (Salon polityczny Trójki)

W sobotę w Warszawie odbył się "Marsz Tysiąca Tóg". Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" demonstranci przeszli spod Sądu Najwyższego pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych. Wcześniej – w holu Sądu Najwyższego – odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli sędziów. Był to sprzeciw wobec, nazywanej przez opozycję kagańcową, ustawy reformującej wymiar sprawiedliwości.

duda2 1200 pap.jpg
"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

Zdaniem Władysława Teofila Bartoszewskiego marsz nie miał wymiaru politycznego. – Sędziowie nie powinni angażować się politycznie i fraternizować się z politykami, co niestety ma miejsce. Ale "Marsz Tysiąca Tóg" nie był stricte angażowaniem się w politykę, tylko protestem przeciwko rozpadowi trójpodziału władzy – stwierdził poseł PSL.

Podkreślił, że społeczeństwo powinno mieć dużo większy wpływ m.in. na mianowanie sędziów. Przypomniał, że klub parlamentarny PSL-Koalicja Polska zorganizował kilka dni temu konferencję z przedstawicielami zawodów prawniczych i osobami pokrzywdzonymi przez system sprawiedliwości, "by zobaczyć, co zrobić, aby ten system poprawić". – Bo on nie działa właściwie i co do tego jest pełna zgoda – zaznaczył gość audycji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Władysław Teofil Bartoszewski uznał, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna przebiegać nieco inaczej. – Ona sprowadza się do reformy kadr, a to nie jest naprawa sądownictwa w sposób systemowy. Dlatego sugerujemy, żeby pojawiła się instytucja sędziów pokoju, którzy są w stanie przejąć najdrobniejsze i najłatwiejsze sprawy z sądów rejonowych, bo one są najbardziej obłożone. Sędziowie pokoju byliby zaś wybierani z udziałem ludności – mówił parlamentarzysta.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 08.14

bb/ml

Czytaj także

Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:20
- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 14:06
- Przedstawiciele organizatora "Marszu Tysiąca Tóg" reprezentują środowiska polityczne związane z opozycją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 18:50
- Kolejne protesty środowisk sędziowskich to przede wszystkim ochrona pozycji, którą zapewniały im poprzedni rządy - ocenił w Polskim Radiu 24 dzisiejszy "Marsz Tysiąca Tóg" prof. Kazimierz Kik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsztub na "Marszu Tysiąca Tóg": sędziowie potrzebują poczucia wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 01:14
- Sędziowie potrzebują od nas poczucia, że staniemy za nimi murem, że zależy nam na ich niezależności - mówił Piotr Najsztub podczas "Marszu Tysiąca Tóg". Rozmowę z dziennikarzem zamieścił profil Video-KOD na Facebooku. W listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który po ponad dwóch latach procesu uznał Najsztuba za niewinnego spowodowania wypadku, do którego doszło 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornej.
rozwiń zwiń