X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Budka: chcemy współpracy z rządem ws. bezpieczeństwa. To polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 08:25
– Jesteśmy merytoryczną opozycją, decyzje podejmujemy na podstawie odpowiednich danych. Chcemy współdziałać z rządem i mówić jednym głosem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo to jest polska racja stanu, tu nie powinno być żadnych sporów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Borys Budka o konieczności zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego (Salon polityczny Trójki)

W związku z eskalacją napięcia na Bliskim Wschodzie coraz częściej – szczególnie wśród polityków opozycji – pojawiają się wątpliwości dotyczące obecności polskich żołnierzy w Iraku. W "Salonie politycznym Trójki" mówił o tym poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Budka: chcemy współpracy z rządem

jacek czaputowicz w Trójce 1200.jpg
Jacek Czaputowicz: polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach w Iraku

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że opozycja nie jest w stanie wyrazić się jednoznacznie na temat polskiej obecności w Iraku, bo nie posiada odpowiednich danych. Jego zdaniem miejscem, w którym takie dane wszystkim politykom powinny zostać przedstawione, jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

– Jestem absolutnie ostatnią osobą, która opowiadałaby się za tym, by wysyłać naszych żołnierzy na niepewne misje – podkreślił.

Równocześnie jednak nie odmówił chęci rozmawiania z ekipą rządzącą i wspólnego ustalenia spójnych działań wszystkich sił politycznych.

– Jesteśmy merytoryczną opozycją, decyzje podejmujemy na podstawie odpowiednich danych. Chcemy współdziałać z rządem i mówić jednym głosem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo to jest polska racja stanu, tu nie powinno być żadnych sporów – powiedział.

"Trzeba zwołać RBN"

Waszczykowski 1200.jpg
Waszczykowski: Amerykanie mogli obawiać się akcji przeciwko swojej ambasadzie

Szef klubu PO ponownie podkreślił potrzebę zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wyjaśnił, że sejmowa Komisja Obrony Narodowej jest gremium zbyt szerokim, by móc na nim przedstawić dane wywiadowcze. Nie gwarantuje tajności.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Można odnieść wrażenie, że jak się zwoła komisję sejmową, to jest po sprawie. Tak nie jest. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem, który w takich kwestiach powinien zostać zwołany. Żałuję, że pan prezydent Duda po raz kolejny nie podejmuje tej bardzo ważnej decyzji – mówił Borys Budka.

Stwierdził także, że opozycja jest gotowa także doradzać głowie państwa (bo RBN jest formalnie organem doradczym), tylko potrzebuje dostępu do danych, których w Sejmie czy na komisjach przedstawić nie można.

– Jeśli liderzy stronnictw opozycyjnych mają być traktowani poważnie, jeśli wyborcy mają być traktowani poważnie, to jednak rada bezpieczeństwa narodowego jest właściwym organem. Ja jestem ostatnią osobą, która wzywałaby do pochopnych decyzji. Ale apeluję, żeby rząd i prezydent – przed podjęciem ewentualnych decyzji – jednak skorzystali z tych konstytucyjnych uprawnień i narzędzi, które posiadają – podkreślił Borys Budka.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Borys Budka (szef klubu KO)
Data emisji: 09.01.2020
Godzina emisji: 08.14

jmo/kw

Czytaj także

Brudziński o sytuacji na Bliskim Wschodzie: nie straszmy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:26
– Budując dobre relacje w ramach NATO z USA, nie możemy zapominać, że mamy instrumenty do tego, by utrzymać bardzo dobre relacje z państwami Bliskiego Wschodu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński. Gośćmi audycji byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, minister środowiska Michał Woś, Piotr Zgorzelski z PSL, Andrzej Halicki z PO i Anna-Maria Żukowska z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:30
– Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze, ale wiemy na pewno, że oni nie ucierpieli w atakach w Iraku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Porzucek: widać, że zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego niewiele by wniosło

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 17:15
 - Nasi żołnierze w Iraku pełnią funkcje doradcze, szkoleniowe, nie pełnią funkcji bojowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek z PiS. Uważa on propozycje wycofania polskich żołnierzy z tego kraju jako niezgodne z polską racją stanu.
rozwiń zwiń