X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Wysoka frekwencja legitymizuje rządzących". Politolodzy o wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 08:16
– Różne badania pokazują, że zaczynamy doceniać wagę naszego głosu – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" prof. Ewa Marciniak, odnosząc się do wysokiej frekwencji w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Jej zdaniem, wybory miały charakter "plebiscytarny". Na ten temat mówił także prof. Henryk Domański.
Audio
  • Wyniki wyborów parlamentarnych komentowali politolodzy: prof. Ewa Marciniak i prof. Henryk Domański (Salon polityczny Trójki)

Po przeliczeniu głosów z 71,89 procent obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach do Sejmu 45,81 procent głosów. Koalicja Obywatelska ma według tych cząstkowych wyników 25,46 procent. SLD – 11,9 procent. PSL – 8,96 procent, a Konfederacja – 6,71 procent.

Według sondażu IPSOS, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy

Zdaniem prof Ewy Marciniak, wysoka frekwencja "legitymizuje rządzących". Podkreśliła też, że w kampanii wyborczej wszystkie partie apelowały o mobilizację, a Polacy zaczynają doceniać wagę własnego głosu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według prof. Henryka Domańskiego, "pierwszy raz od 1989 roku opozycja była postrzegana, jako coś co walczy z jednym przeciwnikiem" – I może to zmobilizowało wyborców – powiedział gość Trójki. Prof. Domański zwrócił uwagę na dobry – jego zdaniem – wynik PSL. – Te około 10 proc., to jest dużo w stosunku do tego co ja bym oczekiwał, wynik Konfederacji też jest trochę zaskakujący – ocenił.

Lewica przeciwwagą

Prof. Marciniak podkreśliła, że to może być efekt współpracy z Kukiz'15. – Moim zdaniem bardzo ważne jest, że udało im się połączyć dwie różne energie polityczne – Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz, okazuje się, że jakoś komplementarnie wobec siebie działały – powiedziała.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Marek Suski: wielu milionom Polaków podoba się, co robimy

Politolodzy odnieśli się także do wyniku Lewicy. – Myślę, że to dobrze, że Lewica wraca do Sejmu, bo to w jakiś sposób rozjaśnia scenę polityczną i sprawia, że wyborcy o poglądach lewicowych mają swoją reprezentację, a poza tym – wraz z tą formacją – wejdzie do Sejmu wielu nowych, ambitnych polityków, którzy będą uprawiać politykę po swojemu. Sądzę, że nowy Sejm będzie miał niezwykły koloryt polityczny – stwierdziła prof. Marciniak.

– Wejście Lewicy jest bardzo dobre dla polskiej demokracji, to jest naturalna przeciwwaga dla tych dwóch partii prawicowo centrowych. Można mieć też nadzieję, że to będzie autentyczna lewica, idąca w kierunku socjaldemokracji – podkreślił prof. Domański.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Ewa Marciniak (UW) i prof. Henryk Domański (PAN) 
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 7.40

paw/kw

Czytaj także

K. Czabański: w nowej kadencji ustawa dot. finansowania mediów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:06
- Dopóki PiS będzie miało mandat do sprawowania rządów, to media publiczne będą miały pieniądze. Jeśli opozycja przejęłaby władzę, to mediów publicznych nie będzie - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń