X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

B. minister rolnictwa: nie trzeba było ogłaszać krucjaty ws. dzików

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:45
– Tydzień dyskutujemy o polowaniach. Tak naprawdę odstrzał i przerzedzanie dzików trwa cały czas – powiedział w Trójce były minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL).
Audio
  • Rozmowa z byłym ministrem rolnictwa Markiem Sawickim (PSL) (Salon polityczny Trójki)

Były minister rolnictwa Marek Sawicki stwierdził, że ogłaszanie krucjaty w sprawie dzików było niepotrzebne.  – Po co było ogłaszać krucjatę, trzeba było odstrzeliwać dziki, których jest nadmiar. Od tego są myśliwi – stwierdził.  Krucjatę ogłosiło jego zdaniem dwóch ministrów – Henryk Kowalczyk i Jan Ardanowski.

Gdy wróciłem do ministerstwa w kwietniu 2014 roku, po tym gdy w lutym pojawił się ASF, podjęliśmy decyzję o odstrzale w trzech powiatach. Dotyczyło to 14 tysięcy dzików – powiedział.

Ze względu na przenoszenie wirusa ASF ta populacja musi być rozrzedzona – dodał.

Po tym, przez prawie dwa lata, do listopada 2016 roku, nie mieliśmy nowych ognisk ASF – powiedział Marek Sawicki. Wprowadzono również program bioasekuracji.

Do listopada 2016 roku od 2014 roku mieliśmy tylko trzy ogniska i 64 lub 65 padłych dzików – mówił w Trójce. Zaznaczył, że Unia Europejska ograniczyła nawet w Polsce strefę zapowietrzenia, bo choroba była skutecznie zwalczana.

Marek Sawicki dodał, że wirusa nie da się wyplenić całkowicie – zauważył, że w Hiszpanii jest on od 40 lat, jest też w Rosji, w innych krajach.

Co można robić? Jak mówił były minister, w Sejmie leży złożony przez niego projekt PSL dotyczący bioasekuracji – chodzi w nim o to, by rolnikom trzeba pokryć koszty ogrodzeń i stosowania mat i środków dezynfekcyjnych. Za jego kadencji, jak mówił, było dofinansowanie na takie cele, podobnie było za ministra Krzysztofa Jurgiela. Dodał, że wtedy z UE było na takie cele 31 milionów – wykorzystano 7. Nie zrealizowano tego programu – stwierdził.

W nowym projekcie, jak mówił zawarto propozycję większej zachęty dla małych gospodarstw, by zrezygnowały z hodowli trzody chlewnej, a dla dużych, zajmujących się produkcją towarową, by stosowały środki bioasekuracji.

W audycji była również mowa o kampanii wyborczej. Dopóki nie zapadnie decyzja partii, Marek Sawicki będzie apelował o to, by PSL nie szedł do wyborów do europarlamentu w szerokim bloku. O wszystkim jednak zdecyduje Rada Naczelna na przełomie stycznia i lutego – zaznaczył. Przyznał, że część polityków PSL jest za szeroką koalicją. Wśród osób spoza polityki, które mogą zostać zaproszone do udziału w wyborach przez PSL, mogą być m.in. sportowcy. – To niewykluczone – mówił polityk.

Marek Sawicki stwierdził też, że i bez ustawy można ujawnić zarobki pracowników NBP. – Prezes nie ma zakazu upubliczniania zarobków wybranych osób – dodał.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (poseł, PSL)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 8.12

agkm/ml

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer: budujemy nową, jeszcze szerszą, koalicję "europejską"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:40
- Wyborcy czekają na nową koalicję – mówiła w Jedynce Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca partii Nowoczesna. Dodała, że powinna być szersza niż poprzednio, trwają rozmowy pomiędzy wieloma ugrupowaniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odstrzał dzików. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 20:00
Dzik to zwierzę, o którym mówi się dziś najczęściej w Polsce. Powodem jest jego odstrzał – w mediach krąży wiadomość, że w ciągu tylko trzech styczniowych weekendów ma zostać zabitych nawet 200 tys. sztuk. – To nieprawda – oburzają się myśliwi i przypominają, że ta liczba odnosi się do całego sezonu, czyli okresu od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: afrykański pomór świń symbolicznie zaraża polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 07:50
- Afrykański pomór świń powinien być wyjęty z politycznej dyskusji. Jest to sprawa oczywista, która dotyczy bezpieczeństwa żywnościowego Polaków - powiedział na antenie Polskiego Radia 24  Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń