Wiceminister: KE nie może regulować wymiaru sprawiedliwości w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiceminister: KE nie może regulować wymiaru sprawiedliwości w Polsce
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: Salon polityczny Trójki

– Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien zająć się tego rodzaju sprawą  – mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o możliwy pozew KE przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego.

Posłuchaj

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości o możliwości skierowania skargi na Polskę do TSUE przez KE (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Według mediów Komisja Europejska może wysłać do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym. Tego, według "Dziennika Gazety Prawnej" miało dotyczyć zeszłotygodniowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i prof. Małgorzaty Gersdorf.  

Co będzie, jeśli KE faktycznie wniesie pozew przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE? Wiceminister Michał Wójcik stwierdził w Trójce, że z żadnego przepisu nie wynika, że wymiar sprawiedliwości w danym kraju może być regulowany przez KE. – Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien zajmować się tego rodzaju kwestią – dodał. Według niego byłoby to wbrew rozwiązaniom w prawie wspólnotowym. – To podobna sytuacja do pytań prejudycjalnych, pytanie jaką kompetencję ma Trybunał, by zająć się tymi sprawami – dodał. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Spotkanie premiera z Małgorzatą Gersdorf, w ocenie Michała Wójcika, było gestem dobrej woli. Profesor Gersdorf postawiła warunki brzegowe zakończenia sporu wokół Sądu Najwyższego, w tym pierwszy, że zostanie I prezesem SN. – Nie jest I prezesem SN, jest byłym I prezesem SN. Może przeczytać przepis ustawy i sam tę tezę wyprowadzić z tekstu – skomentował ten warunek Michał Wójcik. 

Drugi warunek profesor to, że sędziowie SN, którzy przeszli w stan spoczynku, będą mogli decydować sami, czy wrócić do pracy, czy nie. Według wiceministra to byłby "chaos prawny". Dodał, że ustawa przewiduje, w którym momencie sędzia przechodzi w stan spoczynku. Zaznaczył, że w ustawie przewidziano procedurę, w której sędziowie nawet po osiągnięciu zapisanego w ustawie wieku mogli wystąpić, z wnioskiem do prezydenta za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa, o dalsze orzekanie w SN . 

Trzeci warunek prof. Gersdorf to "przywrócenie konstytucyjności KRS". Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że o konstytucyjności decyduje Trybunał Konstytucyjny i to jedyny organ, który może rozstrzygnąć tę kwestię.

Wiceminister uważa, że mimo zawieszenia przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce - wyroki sądów będą respektowane tak, jak wcześniej. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 24.09.2018
Godzina emisji: 8.13

agkm/gs

Polecane