Mapa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mapa
Na filmowej mapie Krzysztofa Kieślowskiego dworzec Warszawa Centralna pojawia się m.in. w trzeciej i dziewiątej części "Dekalogu"Foto: Shutterstock.com/Vadym Tarasov

Krzysztof Kieślowski – Zofia Rydet – Bisz/Radex – Patryk Bułhak – Dominika Słowik – Antoni Czechow – Ella Fitzgerald.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wybrała nowy projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, czyli wirtualny przewodnik Mapa Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. To autorski projekt Natalii Korynckiej-Gruz, która opowiada o nim osobiście! Agnieszka Obszańska poleca odwiedzenie strony, na której można już oglądać zbiór fotografii Zofii Rydet pod wspólnym tytułem Dokumentacje 1950-1978, który obejmuje najwcześniejszą część dorobku artystki, składającą się z przeszło 30 tysięcy zdjęć wykonanych w Polsce i za granicą, z których tylko część istnieje w formie odbitek. Do bazy trafiło ponad 4000 nowych zdjęć z wyjazdów zagranicznych Zofii Rydet – z krajów dawnej Jugosławii, przede wszystkim obecnej Chorwacji i Czarnogóry, a także Rumunii, Turcji, Egiptu, Grecji, Libanu, Libii, Cypru, Węgier, Włoch i dawnej Czechosłowacji. To trzeba zobaczyć! U nas o zdjęciach opowiada Zofia Augustyńska.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 25 stycznia 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 25 stycznia 2020 roku >>>

Bohaterami tego odcinka są autorzy płyty, która zwyciężyła w naszym Plebiscycie 2019. "Duch oporu" to drugi album dwóch artystów – Radka Łukasiewicza (Radex) i Jarka Jaruszewskiego (Bisz). Przypominając sobie utwory z płyty, rozmawiamy dzisiaj z jej autorami. O słowach, o dojrzałości i o tym, dlaczego Radek nadal je mięso, mimo współpracy z Biszem – zadeklarowanym wegetarianinem, który o los zwierząt upomina się od lat. Z góry mogę zdradzić – ja, Agnieszka Szydłowska – że sytuacja przypomina tę naszą, radiową – od lat pracuję nad Agnieszką Obszańską, by porzuciła mięsne przysmaki...

Ruszamy także do Łodzi i do galerii Pop-up Ogrodowa8 na wystawę Patryka Bułhaka "Zamknięte". Fotografie Bułhaka zaprowadzą nas nieco dalej... do Iranu, a o tym, co tam zobaczył i zarejestrował aparatem opowiada Agnieszce Obszańskiej.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Kraków i Katowice. Dużo czytamy. Mateusz Matyszkowicz "Zimowlę" Dominiki Słowik – laureatki Paszportu Polityki 2019. Jan Niebudek wybrał dla nas dzisiaj Antoniego Czechowa. Jego sztuki przetłumaczyła na nowo Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Michał Margański zabiera nas na wystawę Realizm Istotny. Wystawa prezentuje dzieła Marii Jaremy oraz Andrzeja Wróblewskiego. Oraz zapowiada pokazy filmu "Just one of those things". Pod polskim tytułem "Ella: tylko jedna z tych rzeczy" zabiera nas w podróż przez ponad sześć dekad, podczas których jej zachwycający głos zamienił w radość osobiste tragedie i problemy ówczesnych czasów. W filmie pokazane są niewidziane dotąd zdjęcia i wywiady, które pokazują życie Elli Fitzgerald oraz historię jej życia – życia czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach rasizmu.

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 
25.01.2020 
Godziny emisji: 
13.07, 14.09

Polecane