Czuły narrator

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czuły narrator
"Dom igloo" we WrocławiuFoto: s_mile / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Olga Tokarczuk – Kazimierz Moczarski – Zadie Smith – R.H. Quaytman – Witold Lipiński.

W sobotę po godz. 16.00 Olga Tokarczuk przedstawia w Sztokholmie swój noblowski odczyt. Fundacja Noblowska podała, że esej przygotowany przez Olgę nosi tytuł "Czuły narrator". O godzinie 17.30 zaplanowano publikację eseja w światowych mediach. Trudno pisać o tym bez dumy i wzruszenia! Ale do pracy. Zaczynamy tradycyjnie, od poleceń.

Plakat wernisażu "W społeczności dzikich" Plakat wernisażu "W społeczności dzikich"

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk (fot. Nobel Media/Clément Morin)

Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Gdańska i wystawę C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej pod przewrotnie brzmiącym i zapożyczonym od dzieł Bronisława Malinowskiego tytule: "W SPOŁECZNOŚCI DZIKICH". Artyści badają rolę osobistych i zbiorowych mitów,  koncentrują się na potrzebie tworzenia i znajdowania momentami cienkich jak włos pomostów pomiędzy prawdą historyczną, a indywidualnym bądź grupowym pragnieniem osadzenia własnej subiektywności w kontekście większych i szeroko rozumianych historycznych narracji. Warto zajrzeć do Gdańskiej Galerii Miejskiej, a o wystawie opowiada połowa artystycznego duetu – Joanna Malinowska.

Agnieszka Szydłowska zaprasza do odwiedzenia Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Naszym przewodnikiem jest rzecznik prasowy placówki – pan Juliusz Woźny. Zapraszamy do obejrzenia wystawy opartej na niezwykłej biografii Kazimierza Moczarskiego. A już w najbliższy poniedziałek poznamy laureatów kolejnej edycji konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego na najlepszą książkę historyczną roku dotyczącą historii Polski po 1918 roku do współczesności.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 7 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 7 grudnia >>>

R.H. Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35 R.H. Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35

Zaglądamy do Muzeum Sztuki w Łodzi (MS 1), gdzie trwa wystawa jednej z najbardziej intrygujących współczesnych artystek artystek amerykańskich – "R.H. Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35". Twórczość R.H. Quaytman stanowi dzisiaj jedną z najbardziej oryginalnych prób rewitalizacji i aktualizacji intelektualnego i emocjonalnego potencjału zawartego w malarskim medium. Quaytman ożywia medium malarstwa dowodząc, że nadal może być ono efektywnym narzędziem krytycznej analizy wizualnej rzeczywistości, mimo że natura zapełniających ją obrazów radykalnie się w dobie dzisiejszej zmieniła. O wystawie opowiada Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi i kurator wystawy, a my polecamy wyprawę do Łodzi!

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Kraków, Gliwice i Wrocław. Jan Niebudek przygotował dla nas przegląd wydarzeń teatralnych oraz propozycję lektury. To pierwszy, pełny zbiór opowiadań cenionej oraz popularnej autorki brytyjskiej – Zadie Smith. Mariusz Cieślik zabiera nas na galę wręczenia nagród w konkursie na dramat radiowy – Nasłuchiwanie: Gościnność.Tymczasem z Michałem Margańskim jedziemy do Katowic. Podbijamy wspólnie ElektroKlub. Na deser Anna Dudzińska odkrywa przed nami tajemnice rewelacyjnego domu, który przypomina UFO lub igloo :)

Na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan Niebudek
Data emisji:
7.12.2019 
Godziny emisji: 
13.08, 14.08

Polecane